Печати

Хормони - функција и влијанија

Напишано од Велнес тренер. Posted in Едукација.Исхрана

Главната функција на ендокрините жлезди е секреција на хормони директно во крвотокот. Хормоните се хемиски супстанци кои влијаат вррз функционирањето на целиот организам. Во суштина тие се еден вид пренесувачи на информации кои ги контролираат и координираат активностите низ целото тело.

Хормоните се неопходни за контролирање на работата на сите органи и процеси како растот, развојот, репродукцијата и сексуалните карактеристики. Хормоните исто така влијаат и врз начинот на кој телото ја користи и складира енергијата и врз количината и нивото на хранливи состојки во крвотокот.

Интересно е дека сосема мали количини на некој хормон, може да предизвикаат многу силен одговор на одредени делови од телото. Иако постојано циркулираат во крвотокот, сеој хормон има точно одредени органи и ткива врз кои ја извршува својата функција.

Хормоните и метаболизмот

Зошто доаѓа до нарушување на хормоналната рамнотежа во телото и како тоа влијае врз способноста на организмот да ја одржи здравата телесна тежина?

Ендокриниот систем реагира на се она што го внесуваме во организмот, промените во него, како и на надворешни влијанија. Во текот на целиот ден, нашето тело е изложено на најразлични променливи влијанија – циклусот на денот и ноќта, изборот на храна, интензитетот на физичка активност. На сите овие влијанија, ендокриниот систем реагира преку ослободување на хормони кои помагаат да се одржи рамнотежата на бројни процеси како ниво на шеќер во крвта, потребата за сон, согорувањето на мастите, создавањето ан мускуната маса.

Проблеми во работата на ендокриниот систам настануваат кога има секојдневна изложеност на организмот на штетни надворешни влијанија: загадување на воздухот, пестициди, процесиранан храна богата со штетни адитиви, недостаток на квалитетен сон. За да се компензира негативното влијание на овие фактори, ендокриниот систем почнува да лачи хормони со поинаков интензитет од нормално.

Додека едни хормони се лачат во поголеми количини, создавањето на други може да престане. Големите варијации во нивото на хормони во телото предизвикуваат ослабување на природните регулаторни организми. Ендокриниот систем почнува да се однесува хаотично и престанува да реагира на природниот начин како што се очекува. Може да дојде до појава на хипотироидизам, дијабетес или телото да стане резистентно на лептин (хормон кој ја регулира потрошувачката на енергија и апетитот). Резултат е нарушување на нормалната телесна тежина. Покрај варирањето на телесната тежина, нарушената работа на ендокриниот систем може да резултира и со други последици по здравствената состојба:

 • Промени во менструалниот циклус
 • Неплодност кај двата пола
 • Проблеми со спиењето
 • Нерамнотежа на метаболизмот
 • Проблематична кожа
 • Зголемена влакнетост или опаѓање на косата.

Но, постои и добра вест кога се работи за нарушена хормонална рамнотежа: може да се влијае таа да се врати во нормални граници.

Пред се потребно е од телото да се отстранат токсините кои се наталожени, па потоа преку храната да се внесат сите неопходни нутриенти, за да се стабилизира функцијата на метаболизмот и да се поврати балансот на организмот.

Нашиот појадок за 1 минута

Клеточна исхрана - интелигентен избор за идеален баланс

 • Image 01

  Formula 1 - појадок за секого

  Идеален старт на денот. Неодолив вкус, брза подготовка, чиста храна без додатоци-директно од природата. Нискокалоричен, освежителен, оброк кој дава ситост, енергија, и се што ни треба за одлично расположение, стабилен апетит, подобар имунитет.

  Поефтино од хамбургер и било кој сендвич, исто колку бурек и јогурт.
  Прочитај повеќе

 • Thermojetics Yellow

  Растителен напиток од зелен и црн чај. Идеална замена за кафе.

  Кафето ни прави моментално чувство на будност. Добиваме енергија која трае кратко. Tелото бара нешто плус за одлична енергија. А чајов, на природен начин создава природна енергија загревајќи ги маснитe клетки, така на природен начин се ослободува енергија. Секој ден во топ форма, енергија, виталност, свежина. За динамични, постојано зафатени луѓе, и спортисти.

  Подобро чај отколку кафе. И паричникот ќе ни се насмее Embarassed
  Прочитај повеќе

 • Herbal Aloe Concentrate

  Алое - природна хидрација и здрав имунитет.

  Посебен екстракт врз база на сок од Алое Вера, во комбинација со бетакаротен, витамин А и PP, калциум и магнезиум, и јагленохидрати, а без масти и белковини. Природно помага за добра пробава и самопрочистување на телото. Одлично за оние кои се опоравуваат од болести и по фармаколошки и хемотераписки третмани.

  Заедно со вода, а може и без неа, одлично освежување. Дали алое или џус тетрапак ? Проценете сами. Од искуство знаеме што е правилен избор Embarassed
  Прочитај повеќе

 • Herbal Aloe Concentrate

  Гуарана - природна енергија и одличен фокус.

  1-2 брикети дневно за одличен ментален фокус, енергија, виталност, одлична циркулација, природен аналгетик. За главоболки, пијте повеќе вода и испијте 1-2 брикети гуарана дневно. Девојките уживаат во гуарана - менструалните циклуси се песна. А спортистите уживаат со овој додаток во исхраната: пред тренинг и за време на тренинг (зависно од спортот), и решен проблем со концетрација, фокус и природна енергија.

  Прочитај повеќе

 • Image 01 Појадок
 • Топач на масти Чај
 • Алое - додаток на водата Алое
 • Гуарана - енергија и фокус Гуарана