Печати

Кромид

Напишано од Велнес тренер. Posted in Едукација.Исхрана

Калории: 41 (средна големина, сварен)
Јаглехидрати: 10g
Протеини: 1g
Билни влакна: 1.3g

Клучни нутриенти: содржи антивоспалителен флавоноиден кверцентин и споеви на сулфур. Исто така содржи витамини Ц и А, сулфур, селен и железо.

Факти и корисни совети:

 • Припаѓа на истата фамилија како и власец, љутика, праз и лук.
 • Кромидот е силен природен антибиотик, па ако ве боли грло, пробајте да изџвакате парче свеж кромид!
 • За одржување на свеж здив, со кромидот јадете и свеж магдонос.
 • Црвениот кромид содржи најмногу флавоноиди.
 • Флавоноидите се билни нутриенти кои заедно со витаминот Ц се наоѓаат во овошјето и зеленчукот.
 • На место од убод од инсект ставете парче кромид и тегобите брзо ќе се намалат.
 • Чување: на ладно, суво место, каде има проток на воздух.

Како да го зголемите внесот на кромид во исхраната:

 • Два кромида исецкајте ги на тркалца и меѓу нив ставете кругови од свеж компир. Печете ги во рерна на тихо додека компирот не се свари. Пред да ги извадите од рерна прекријте ги со кашкавал! Оставете го да се растопи.
 • Исецкајте кромид на коцки и додајте ги во оризот ради подобар вкус (може и црвен кромид).
 • Ситно исецкајте го, прелијте го со масло и печете го на скара заедно со домати и печурки – совршен прелив за пржени лепчиња.
 • Пробајте пикантна салата од црвен кромид, портокал и маслинки.
 • Може да направите супа од кромид, пржен кромид, пире од кромид... можностите се неограничени! Се што е потребно е само да ја вклучите вашата фантазија.

Нашиот појадок за 1 минута

Клеточна исхрана - интелигентен избор за идеален баланс

 • Image 01

  Formula 1 - појадок за секого

  Идеален старт на денот. Неодолив вкус, брза подготовка, чиста храна без додатоци-директно од природата. Нискокалоричен, освежителен, оброк кој дава ситост, енергија, и се што ни треба за одлично расположение, стабилен апетит, подобар имунитет.

  Поефтино од хамбургер и било кој сендвич, исто колку бурек и јогурт.
  Прочитај повеќе

 • Thermojetics Yellow

  Растителен напиток од зелен и црн чај. Идеална замена за кафе.

  Кафето ни прави моментално чувство на будност. Добиваме енергија која трае кратко. Tелото бара нешто плус за одлична енергија. А чајов, на природен начин создава природна енергија загревајќи ги маснитe клетки, така на природен начин се ослободува енергија. Секој ден во топ форма, енергија, виталност, свежина. За динамични, постојано зафатени луѓе, и спортисти.

  Подобро чај отколку кафе. И паричникот ќе ни се насмее Embarassed
  Прочитај повеќе

 • Herbal Aloe Concentrate

  Алое - природна хидрација и здрав имунитет.

  Посебен екстракт врз база на сок од Алое Вера, во комбинација со бетакаротен, витамин А и PP, калциум и магнезиум, и јагленохидрати, а без масти и белковини. Природно помага за добра пробава и самопрочистување на телото. Одлично за оние кои се опоравуваат од болести и по фармаколошки и хемотераписки третмани.

  Заедно со вода, а може и без неа, одлично освежување. Дали алое или џус тетрапак ? Проценете сами. Од искуство знаеме што е правилен избор Embarassed
  Прочитај повеќе

 • Herbal Aloe Concentrate

  Гуарана - природна енергија и одличен фокус.

  1-2 брикети дневно за одличен ментален фокус, енергија, виталност, одлична циркулација, природен аналгетик. За главоболки, пијте повеќе вода и испијте 1-2 брикети гуарана дневно. Девојките уживаат во гуарана - менструалните циклуси се песна. А спортистите уживаат со овој додаток во исхраната: пред тренинг и за време на тренинг (зависно од спортот), и решен проблем со концетрација, фокус и природна енергија.

  Прочитај повеќе

 • Image 01 Појадок
 • Топач на масти Чај
 • Алое - додаток на водата Алое
 • Гуарана - енергија и фокус Гуарана