Печати

Јадете правилно – јадете зелено!

Напишано од Велнес тренер. Posted in Едукација.Исхрана

Уште од дете знаете дека мора да се јаде зеленчук. Но, како дете, веројатно сте го јаделе зеленчукот за да го добиете својот омилен десерт!

Сега, ако размислувате за сопствената добросостојба знаете дека е време да се јаде свеж зеленчук, без никакви условувања и притисоци. Заради богатство со животно важни нутриенти важно е да се изедат пет порции овошје и зеленчук дневно.

Дали сте загрижени заради хранливите вредности на храната која секојдневно ја јадете?

Модерните методи на одгледување на зеленчук и овошје користат многу хемикалии за подобрување на квалитетот на почвата на која растат, жетвата е често преуранета, па зеленчукот созрева неприродно и долго се складира пред да биде донесен на пазарите. Јасно е дека со таквите методи се исцрпуваат нутриентите. Со варење на зеленчукот, дополнително се намалува неговата хранлива вредност, така да добро е секојдневно да се користат додатоци во исхраната за надополнување на витамините и минералите, како што е производот на HerbalifeМинерали со витамин Ц, кој е богат со повеќе минерали.

Дали зеленчукот ви е одбивен за јадење?

Ако не успевате да изедете 5 порции овошје и зеленчук дневно, на вашиот организам му недостасуваат виталните нутриенти.

Заедно со Минералите со витамин Ц, користете и RoseOx* за додаток во исхраната. Овој производ осигурува силна антиоксидантна заштита, а доаѓа во практичен облик на таблета.

Нашиот појадок за 1 минута

Клеточна исхрана - интелигентен избор за идеален баланс

 • Image 01

  Formula 1 - појадок за секого

  Идеален старт на денот. Неодолив вкус, брза подготовка, чиста храна без додатоци-директно од природата. Нискокалоричен, освежителен, оброк кој дава ситост, енергија, и се што ни треба за одлично расположение, стабилен апетит, подобар имунитет.

  Поефтино од хамбургер и било кој сендвич, исто колку бурек и јогурт.
  Прочитај повеќе

 • Thermojetics Yellow

  Растителен напиток од зелен и црн чај. Идеална замена за кафе.

  Кафето ни прави моментално чувство на будност. Добиваме енергија која трае кратко. Tелото бара нешто плус за одлична енергија. А чајов, на природен начин создава природна енергија загревајќи ги маснитe клетки, така на природен начин се ослободува енергија. Секој ден во топ форма, енергија, виталност, свежина. За динамични, постојано зафатени луѓе, и спортисти.

  Подобро чај отколку кафе. И паричникот ќе ни се насмее Embarassed
  Прочитај повеќе

 • Herbal Aloe Concentrate

  Алое - природна хидрација и здрав имунитет.

  Посебен екстракт врз база на сок од Алое Вера, во комбинација со бетакаротен, витамин А и PP, калциум и магнезиум, и јагленохидрати, а без масти и белковини. Природно помага за добра пробава и самопрочистување на телото. Одлично за оние кои се опоравуваат од болести и по фармаколошки и хемотераписки третмани.

  Заедно со вода, а може и без неа, одлично освежување. Дали алое или џус тетрапак ? Проценете сами. Од искуство знаеме што е правилен избор Embarassed
  Прочитај повеќе

 • Herbal Aloe Concentrate

  Гуарана - природна енергија и одличен фокус.

  1-2 брикети дневно за одличен ментален фокус, енергија, виталност, одлична циркулација, природен аналгетик. За главоболки, пијте повеќе вода и испијте 1-2 брикети гуарана дневно. Девојките уживаат во гуарана - менструалните циклуси се песна. А спортистите уживаат со овој додаток во исхраната: пред тренинг и за време на тренинг (зависно од спортот), и решен проблем со концетрација, фокус и природна енергија.

  Прочитај повеќе

 • Image 01 Појадок
 • Топач на масти Чај
 • Алое - додаток на водата Алое
 • Гуарана - енергија и фокус Гуарана
>