Печати

Лебот во исхраната

Напишано од Велнес тренер. Posted in Едукација.Исхрана

Лебот отсекогаш бил нераздвојна компонента од исхраната на нашиве простори. Тој е еден од најкорисните продукти за нашето здравје, бидејќи е богат со хранливи состојки за правилно функциониранје на организмот. Затоа лебот треба да биде дел од секоја здрава исхрана. Но, неговата хранлива вредност и неговиот квалитет зависат од неговиот состав, а пред се од видот и типот на брашното кое се користи.

Од поодамна е познато дека белиот леб направен од рафинирано брашно, не ги задоволува критериумите на квалитетна исхрана. Нутриционистите секогаш нагласуваат дека треба да се јаде леб направен од интегрално брашно, со цели житни зрна, со малку сол во него и без адитиви.

Состојките на интегралниот леб обезбедуваат храна и градивен материјал за нашето тело:

 • Протеини – неопходни за раст, одржување и регенерација на клетките во човековото тело. За разлика од другите извори на протеини (месо и млечни производи кои содржат и масти) лебот е еден од најоптималните извори на протеини.
 • Енергија – квалитетниот леб е богат извор на сложени јаглехидрати кои се основа за здрава и избалансирана исхрана. Овие јаглехидрати се скапоцен извор на енергија за нашето тело.
 • Витамини од групата Б – особено Б1, Б2 и Б3, кои се особено важни за целокупното здравје, вклучително и за нервниот систем, очите и кожата.
 • Растителни влакна – за правилно функционирање на дигестивниот систем и одржување на здрава телесна тежина. Познато е дека нивното редовно консумирање штити од рак на дебелото црево и го намалува ризикот од срцеви заболувања.
 • Железо – потребно за здрава крв и добра циркулација.
 • Калциум – потребно за здравје на коските, нервите и мусулите.

Лебот збогатен со растителни семиња има уште поголема хранлива вредност. Семенките се одличен извор на здрави масти и неопходни минерали.

Нутриционистите дури и препорачуваат лебот да се припрема во домашни услови, зашто таквиот леб нема конзерванси и адитиви, а во него по желба може да ставите различни семиња.

Еве преглед колку калории има во 100 грама различни видови леб:

 • Бел пченичен леб – 262 кал.
 • Црн пченичен леб – 257 кал.
 • Јачменов леб – 246 кал.
 • ‘Ржан леб – 241 кал.

Поврзани написи:

Нашиот појадок за 1 минута

Клеточна исхрана - интелигентен избор за идеален баланс

 • Image 01

  Formula 1 - појадок за секого

  Идеален старт на денот. Неодолив вкус, брза подготовка, чиста храна без додатоци-директно од природата. Нискокалоричен, освежителен, оброк кој дава ситост, енергија, и се што ни треба за одлично расположение, стабилен апетит, подобар имунитет.

  Поефтино од хамбургер и било кој сендвич, исто колку бурек и јогурт.
  Прочитај повеќе

 • Thermojetics Yellow

  Растителен напиток од зелен и црн чај. Идеална замена за кафе.

  Кафето ни прави моментално чувство на будност. Добиваме енергија која трае кратко. Tелото бара нешто плус за одлична енергија. А чајов, на природен начин создава природна енергија загревајќи ги маснитe клетки, така на природен начин се ослободува енергија. Секој ден во топ форма, енергија, виталност, свежина. За динамични, постојано зафатени луѓе, и спортисти.

  Подобро чај отколку кафе. И паричникот ќе ни се насмее Embarassed
  Прочитај повеќе

 • Herbal Aloe Concentrate

  Алое - природна хидрација и здрав имунитет.

  Посебен екстракт врз база на сок од Алое Вера, во комбинација со бетакаротен, витамин А и PP, калциум и магнезиум, и јагленохидрати, а без масти и белковини. Природно помага за добра пробава и самопрочистување на телото. Одлично за оние кои се опоравуваат од болести и по фармаколошки и хемотераписки третмани.

  Заедно со вода, а може и без неа, одлично освежување. Дали алое или џус тетрапак ? Проценете сами. Од искуство знаеме што е правилен избор Embarassed
  Прочитај повеќе

 • Herbal Aloe Concentrate

  Гуарана - природна енергија и одличен фокус.

  1-2 брикети дневно за одличен ментален фокус, енергија, виталност, одлична циркулација, природен аналгетик. За главоболки, пијте повеќе вода и испијте 1-2 брикети гуарана дневно. Девојките уживаат во гуарана - менструалните циклуси се песна. А спортистите уживаат со овој додаток во исхраната: пред тренинг и за време на тренинг (зависно од спортот), и решен проблем со концетрација, фокус и природна енергија.

  Прочитај повеќе

 • Image 01 Појадок
 • Топач на масти Чај
 • Алое - додаток на водата Алое
 • Гуарана - енергија и фокус Гуарана
>