Печати

Зошто прекумерната тежина е лоша

Напишано од Велнес тренер. Posted in Едукација.Исхрана

Еве неколку причини. Наша претпоставка е дека се доволно големи за да ве замислат зошто треба да внимавате на себе.

Крвен притисок

Високиот крвен притисок (хипертензија) се почесто се појавува кај луѓето со преголема тежина. Бидејќи хипертензијата може да резултира со различни степени на оштетувања на мозокот (мозочен удар) и на бубрезите (дегенерација) како и на срцето, многу е важно за пациентите со преголема тежина и висок крвен притисок да ја намалат тежината.

Бели дробови

Кај луѓето со преголема тежина, поголемиот волумен на телото мора да се снабди со кислород од белите дробови, кој не може да се зголеми соодветно на зголениот волумен на белите дробови. Дополнително, присуството на дебели перничиња (наслаги) од масти (сало) во пределот на абдоменот, прави рестрикција на дишењето. Ризикот од анестезии е исто така зголемен кај ваквите пациенти. Преголемата тежина може да биде и посебен проблем кај асматичарите.

Жолчен меур

Значајно висока наклонетост на болести кај жолчниот меур е забележана кај луѓе со поголема тежина од оние кај кои тежината е нормална. Во едно истражување, 88% од 215 пациенти кој биле оперирани од жолчен камен се забележани како предебели.

Дијабетес

Дијабетесот е почеста појава кај луѓето со поголема тежина, отколку кај оние со нормална тежина. Во една група на истражувања, 70% до 85% од дијабетичарите, имаат историја на поголема тежина од нормалната за нив. Кога човек има преголема тежина, а има дијабетес, почне да ја намалува тежината кон нормалната, постои веројатност состојбата да се подобри.

Бременост и хируршки интервенции

Преголемата тежина може да биде фактор кој ќе предизвика потешко и попролонгирано породување, што пак може да доведе до лошо позиционирање на фетусот. Ова може да го доведе во опасност и фетусот, што значи дека ќе го искомплицира целиот процес на породување. Дополнително, трудниците со преголема тежина имаат во целост попроблематична бременост. Хируршките процедури се потешки кај луѓето до преголема тежина, што се должи на поголемата маса на адипозно ткиво (масни наслаги).

Артериосклероза

Тоа е депозит на масни материјали наталожени на ѕидот на артериите. Може да резултира со продупчување (пукање) на крвниот сад или на низа од крвни садови, што може да доведе до мозочен удар или инфаркт. Истражувања покажуваат дека има значително зголемување на појавата на артериосклероза кај луѓето со преголема тежина.

Срце

Кога некој човек ќе ја зголеми својата тежина повеќе од нормалната, срцето мора да работи појако од вообичаено, за да сите ткива и органи во телото ги снабди со нутриенти. Колку е поголема телесната маса, толку е поголем напорот кој треба да го даде срцето. Истражувања покажуваат повеќе болести на срцето кај луѓето кои имаат зголемена телесна тежина.

Хернија (кила)

Одредени типови на хернија, кои вклучуваат поместување на горниот дел на стомакот во празнината на градниот кош, се повеќе застапени кај луѓе со зголемена телесна тежина, отколку кај оние со нормална тежина.

Адипозно ткиво

Адипозното ткиво (масните наслаги) е составено од ќелии кои се многу еластични и содржат променливи количини на масти кои се носат низ крвотокот. Ткивото е распоредено по целото тело – под кожата, околу виталните органи, и околу мускулите. Прекумерните масни наслаги практично се наоѓаат во сите меки ткива и органи кај луѓето со прекумерна тежина. Степенот на прекумерната тежина зависи од бројот на масни клетки и количината на маснотии кои тие ги содржат. Во насока на намалување на тежината, волуменот на масните летки се намалува, но нивниот број останува ист.

Поврзани написи:

Нашиот појадок за 1 минута

Клеточна исхрана - интелигентен избор за идеален баланс

 • Image 01

  Formula 1 - појадок за секого

  Идеален старт на денот. Неодолив вкус, брза подготовка, чиста храна без додатоци-директно од природата. Нискокалоричен, освежителен, оброк кој дава ситост, енергија, и се што ни треба за одлично расположение, стабилен апетит, подобар имунитет.

  Поефтино од хамбургер и било кој сендвич, исто колку бурек и јогурт.
  Прочитај повеќе

 • Thermojetics Yellow

  Растителен напиток од зелен и црн чај. Идеална замена за кафе.

  Кафето ни прави моментално чувство на будност. Добиваме енергија која трае кратко. Tелото бара нешто плус за одлична енергија. А чајов, на природен начин создава природна енергија загревајќи ги маснитe клетки, така на природен начин се ослободува енергија. Секој ден во топ форма, енергија, виталност, свежина. За динамични, постојано зафатени луѓе, и спортисти.

  Подобро чај отколку кафе. И паричникот ќе ни се насмее Embarassed
  Прочитај повеќе

 • Herbal Aloe Concentrate

  Алое - природна хидрација и здрав имунитет.

  Посебен екстракт врз база на сок од Алое Вера, во комбинација со бетакаротен, витамин А и PP, калциум и магнезиум, и јагленохидрати, а без масти и белковини. Природно помага за добра пробава и самопрочистување на телото. Одлично за оние кои се опоравуваат од болести и по фармаколошки и хемотераписки третмани.

  Заедно со вода, а може и без неа, одлично освежување. Дали алое или џус тетрапак ? Проценете сами. Од искуство знаеме што е правилен избор Embarassed
  Прочитај повеќе

 • Herbal Aloe Concentrate

  Гуарана - природна енергија и одличен фокус.

  1-2 брикети дневно за одличен ментален фокус, енергија, виталност, одлична циркулација, природен аналгетик. За главоболки, пијте повеќе вода и испијте 1-2 брикети гуарана дневно. Девојките уживаат во гуарана - менструалните циклуси се песна. А спортистите уживаат со овој додаток во исхраната: пред тренинг и за време на тренинг (зависно од спортот), и решен проблем со концетрација, фокус и природна енергија.

  Прочитај повеќе

 • Image 01 Појадок
 • Топач на масти Чај
 • Алое - додаток на водата Алое
 • Гуарана - енергија и фокус Гуарана