Печати

Брокули

Напишано од Велнес тренер. Posted in Едукација.Исхрана

Калории: 56 (250g , сварена)
Јаглехидрати: 12g
Протеини: 4g
Билни влакна: 5.2g
Клучни нутриенти: Дава 44mg витамин Ц на 100g (сварена). Содржи и витамини А, Е и Б, железо, бета каротен и фолна киселина, магнезиум, калциум, фосфор,калуим и цинк. 

Факти и корисни совети:

 • Варете ја на пареа седум минути, варете ја во вода четири минути, додека не омекне (ако ја варите предолго, и се губи зелената боја). Водата во која се варела може да се искористи за правење на сосови или може да ја оладите и испиете – таа содржи драгоцени нутриенти.
 • Чување: во фрижидер во пластични вреќички.

Како повеќе да се користи во исхраната? Ви предлагаме неколку начини за припрема и конзумација на брокула:

 • Исецкајте ја на тенки листови (кругови) и додадете ја свежа во салати, заедно со тенко исечени моркови, пиперки, грашак, домати и прелив за салата по избор.
 • Како посебна посластица, посипете варена брокула со изрендано сирење или прелејте ја со сос од сирење.
 • Диетална супа од брокули: насецкајте и малку пропржете кромид или праз, на пареа сварете цветови од една брокула, промешајте и додадете една коцка од зеленчук за да добиете посакувана густина. Загрејте и сервирајте.
 • Исецкајте ги цветовите од брокула со големина на еден залак и послужете ги со исецкан морков и пиперки. Додадете ја со пиреа и сосови. Пробајте брокула со супа од сирење – вкусно е!

Кој е вашиот омилен рецепт со брокула ?
Испратете ни го на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.. Со задоволство ќе го споделиме со сите наши посетители нашата виртуелна заедница на приврзаници на здрав и правилен начин на исхрана и активен животен стил.

Поврзани написи:

Нашиот појадок за 1 минута

Клеточна исхрана - интелигентен избор за идеален баланс

 • Image 01

  Formula 1 - појадок за секого

  Идеален старт на денот. Неодолив вкус, брза подготовка, чиста храна без додатоци-директно од природата. Нискокалоричен, освежителен, оброк кој дава ситост, енергија, и се што ни треба за одлично расположение, стабилен апетит, подобар имунитет.

  Поефтино од хамбургер и било кој сендвич, исто колку бурек и јогурт.
  Прочитај повеќе

 • Thermojetics Yellow

  Растителен напиток од зелен и црн чај. Идеална замена за кафе.

  Кафето ни прави моментално чувство на будност. Добиваме енергија која трае кратко. Tелото бара нешто плус за одлична енергија. А чајов, на природен начин создава природна енергија загревајќи ги маснитe клетки, така на природен начин се ослободува енергија. Секој ден во топ форма, енергија, виталност, свежина. За динамични, постојано зафатени луѓе, и спортисти.

  Подобро чај отколку кафе. И паричникот ќе ни се насмее Embarassed
  Прочитај повеќе

 • Herbal Aloe Concentrate

  Алое - природна хидрација и здрав имунитет.

  Посебен екстракт врз база на сок од Алое Вера, во комбинација со бетакаротен, витамин А и PP, калциум и магнезиум, и јагленохидрати, а без масти и белковини. Природно помага за добра пробава и самопрочистување на телото. Одлично за оние кои се опоравуваат од болести и по фармаколошки и хемотераписки третмани.

  Заедно со вода, а може и без неа, одлично освежување. Дали алое или џус тетрапак ? Проценете сами. Од искуство знаеме што е правилен избор Embarassed
  Прочитај повеќе

 • Herbal Aloe Concentrate

  Гуарана - природна енергија и одличен фокус.

  1-2 брикети дневно за одличен ментален фокус, енергија, виталност, одлична циркулација, природен аналгетик. За главоболки, пијте повеќе вода и испијте 1-2 брикети гуарана дневно. Девојките уживаат во гуарана - менструалните циклуси се песна. А спортистите уживаат со овој додаток во исхраната: пред тренинг и за време на тренинг (зависно од спортот), и решен проблем со концетрација, фокус и природна енергија.

  Прочитај повеќе

 • Image 01 Појадок
 • Топач на масти Чај
 • Алое - додаток на водата Алое
 • Гуарана - енергија и фокус Гуарана