Печати

Јаболка

Напишано од Велнес тренер. Posted in Едукација.Исхрана

Калории: 80 (средна големина)
Јаглехидрати: 21g
Протеини: 0.3g
Влакна: 3.7g

Клучни нутриенти: Flavonol Quercertin, кој има признати антивоспалителни својства, бетакаротен, фолна киселина, калциум, магнезиум, калиум и сулфур.

Факти и корисни совети:

 • Дали знаете дека во светот постојат повеќе од 7000 видови на јаболки?
 • Измијте ја пред јадење, за да ги отстраните сите хемикалии.
 • Најхранлива е кога се јаде свежа, со кора, која содржи најмногу билни влакна.
 • Како состојка за салата, кога ќе ја исецкате на парчиња, попрскајте ја со сок од лимон за да не потемни.
 • Зрелите свежи јаболки може да се користат како лаксатив, а незрелите сварени јаболки имаат спротивно својство (средство против дијареа).

Чување:

 • Ставете ги во пластична ќеса со можност за струење на воздухот.

Како повеќе да го користите ова овошје?

 • Насецкајте ја и додадете ја на житариците и зобената каша за појадок, на овошните и пикантните салати. Извонредни се како зготвени или печени, во пецива, во овошни пити или колачи. Пробајте пире од јаболка како додаток на свинско месо, или сенвич со јаболка и сирење.
 • Јаболката помага во варење на вишокот на протеини и масни киселини.
 • Додадете исецкана јаболка кога готвите црвена или зелена зелка за да се смали надуваноста која зелката ја предизвикува.
 • Поретко ќе го посетувате личниот лекар ако секојдневно јадете овошје... особено ако се во прашање јаболки!

Не заборавајте дека јаболката е диететски производ за контрола на тежината, како и Formula 1 производот кој е направен според модерната прехрамбена технологија, а истиот е посебно осмислен за да содржи единствена мешавина на состојки со протеини од највисок квалитет, јаглехидрати, витамини, минерали, растителни влакна и лековити билки.

Поврзани написи:

Нашиот појадок за 1 минута

Клеточна исхрана - интелигентен избор за идеален баланс

 • Image 01

  Formula 1 - појадок за секого

  Идеален старт на денот. Неодолив вкус, брза подготовка, чиста храна без додатоци-директно од природата. Нискокалоричен, освежителен, оброк кој дава ситост, енергија, и се што ни треба за одлично расположение, стабилен апетит, подобар имунитет.

  Поефтино од хамбургер и било кој сендвич, исто колку бурек и јогурт.
  Прочитај повеќе

 • Thermojetics Yellow

  Растителен напиток од зелен и црн чај. Идеална замена за кафе.

  Кафето ни прави моментално чувство на будност. Добиваме енергија која трае кратко. Tелото бара нешто плус за одлична енергија. А чајов, на природен начин создава природна енергија загревајќи ги маснитe клетки, така на природен начин се ослободува енергија. Секој ден во топ форма, енергија, виталност, свежина. За динамични, постојано зафатени луѓе, и спортисти.

  Подобро чај отколку кафе. И паричникот ќе ни се насмее Embarassed
  Прочитај повеќе

 • Herbal Aloe Concentrate

  Алое - природна хидрација и здрав имунитет.

  Посебен екстракт врз база на сок од Алое Вера, во комбинација со бетакаротен, витамин А и PP, калциум и магнезиум, и јагленохидрати, а без масти и белковини. Природно помага за добра пробава и самопрочистување на телото. Одлично за оние кои се опоравуваат од болести и по фармаколошки и хемотераписки третмани.

  Заедно со вода, а може и без неа, одлично освежување. Дали алое или џус тетрапак ? Проценете сами. Од искуство знаеме што е правилен избор Embarassed
  Прочитај повеќе

 • Herbal Aloe Concentrate

  Гуарана - природна енергија и одличен фокус.

  1-2 брикети дневно за одличен ментален фокус, енергија, виталност, одлична циркулација, природен аналгетик. За главоболки, пијте повеќе вода и испијте 1-2 брикети гуарана дневно. Девојките уживаат во гуарана - менструалните циклуси се песна. А спортистите уживаат со овој додаток во исхраната: пред тренинг и за време на тренинг (зависно од спортот), и решен проблем со концетрација, фокус и природна енергија.

  Прочитај повеќе

 • Image 01 Појадок
 • Топач на масти Чај
 • Алое - додаток на водата Алое
 • Гуарана - енергија и фокус Гуарана