Печати

HERBALIFE - КЛЕТОЧНА ИСХРАНА

Напишано од Велнес тренер.

Основни информации за нашиот концепт на исхрана 

Здравата, природна и урамнотежена исхрана е услов за добро здравје и виталност.
Па сепак не сме свесни дека храната што ја јадеме е само дел од целокупниот процес на исхрана.

За да бидеме здрави и витални не е важно само што јадеме, туку и колку брзо јадеме и дали правилно ја вариме храната,
дали нашиот организам ја апсорбира и,
најважното, дали храната се асимилира, односно, дали клетката ја прифаќа и ја искористува.

Чудно е тоа што луѓето во најголем број случаи јадат обилни оброци, а сепак чувствуваат замор и страдаат од разни заболувања.
Од друга страна, има и многу луѓе што јадат малку, а сепак имаат прекумерна телесна тежина.
Причината е во тоа што половината од луѓето на Земјата денес, поради неправилниот начин на исхрана, јадат прекумерно а истовремено се потхранети, односно, клетката не ги добива сите неопходни хранливи материи за да може правилно да си ги извршува своите функции.
Како резултат на тоа организмот почнува да покажува знаци на заболување.
За да бидеме здрави, цврсти и витални, клетката мора да се храни и да се чисти како што треба, за да може да оздрави и да се ревитализира.

Луѓето најчесто почнуваат да мислат на своето здравје дури тогаш кога нешто ќе тргне наопаку. Благодарение на неверојатната издржливост на човечкото тело, на повеќето сериозни заболувања како што се ракот и кардиоваскуларните болести им е потребно подолго време за да земат сериозен замав.
За жал, во моментот кога ќе ги забележиме симптомите, може веќе да биде доцна да се преземе било што.

За да ги избегнеме ваквите состојби, треба со време да почнеме со оптимална исхрана, којашто е и превентива и лек.
Оптималната исхрана значи да се внесуваат малку масти, сол и шеќери што брзо се ослободуваат во организмот, а истовремено да се внесуваат обилни количества диететски влакна или фитонутриенти.
Фитонутриентите се наоѓаат пред сè во кората на разните видови овошје и зеленчук, а во помало количество ги има и во житариците и семките (ликопен - моќен антиоксиданс пронајден во црвениот пигмент на доматот, лутеин - каратеноид што се наоѓа во темнозелените зеленчуци и во овошјето, посебно важен за видот, биофлавоноиди - антиоксиданси што дејствуваат заедно со витаминот Ц за да ја спречат појавата на оксидација на витамините, се наоѓаат во голем број овошја и зеленчуци како на пр. во кајсијата, боровницата, брокулата, портокалот, во лимонот...)

Клеточната исхрана на клетките во човечкото тело со сигурност им ги обезбедува сите важни хранливи и микрохранливи состојки. Овој вид храна содржи хранливи и лековити билки. Луѓето веќе со илјадници години се лечат со лековити билки. А сега и вие можете во својата секојдневна исхрана да внесувате лековити билки потребни за подобро здравје, енергија и виталност.

Денес знаееме дека над 70% од болестите се предизвикани од лошата и неправилна исхрана. Долгорочно гледано, терапиите со диети и со земање лекарства се сосем погрешни!

Прекумерната телесна тежина – дебелината – претставува сериозен здравствен проблем на денешнината и ја забрзува појавата и развојот на други болести, пред сè болести на срцето, крвните садови и на коските. Не е ни чудо што имаме толку потешкотии со работата на системот за варење – годишно внесуваме преку 500 кг храна. Правилната исхрана е единствената вистинска и здрава терапија со која се постигнуваат трајни резултати.

Со употребата на клеточната храна ќе можете

 1. Да ја достигнете својата идеална телесна тежина (ќе јадете и ќе слабеете) што ќе можете и да ја одржувате,
  а притоа ќе се чувствувате добро и ќе бидете задоволни;
 2. Да го ревитализирате и да го излечите своето тело,

 3. Да почувствувате виталност и да добиете поубав изглед.

Ви ја претставуваме линијата производи на Herbalife зад која стои науката и истражувањата на проф. д-р Дејвид Хибер (David Heber), претседател на советодавниот одбор за глобална исхрана при Herbalife (GNAB – Herbalife’s Global Nutrition Advisory Board). Проф. Хибер смета дека програмите за контрола на тежината треба да бидат прилагодени за секој човек поединечно и притоа да се зема предвид неговата општа здравствена состојба, телесната градба и начинот на живот. Оваа филозофија е вградена во линијата ShapeWorks® што ги задоволува дневните потреби на телото од протеини. Проф. Хибер предлага високопротеинските напитоци, заедно со здравите оброци и телесни вежби бидат основа на успешно контролирање на тежината.

МИСЛЕТЕ НА СВОЕТО ЗДРАВЈЕ ПРЕД ДА ГО ЗАГУБИТЕ !

 

Нашиот појадок за 1 минута

Клеточна исхрана - интелигентен избор за идеален баланс

 • Image 01

  Formula 1 - појадок за секого

  Идеален старт на денот. Неодолив вкус, брза подготовка, чиста храна без додатоци-директно од природата. Нискокалоричен, освежителен, оброк кој дава ситост, енергија, и се што ни треба за одлично расположение, стабилен апетит, подобар имунитет.

  Поефтино од хамбургер и било кој сендвич, исто колку бурек и јогурт.
  Прочитај повеќе

 • Thermojetics Yellow

  Растителен напиток од зелен и црн чај. Идеална замена за кафе.

  Кафето ни прави моментално чувство на будност. Добиваме енергија која трае кратко. Tелото бара нешто плус за одлична енергија. А чајов, на природен начин создава природна енергија загревајќи ги маснитe клетки, така на природен начин се ослободува енергија. Секој ден во топ форма, енергија, виталност, свежина. За динамични, постојано зафатени луѓе, и спортисти.

  Подобро чај отколку кафе. И паричникот ќе ни се насмее Embarassed
  Прочитај повеќе

 • Herbal Aloe Concentrate

  Алое - природна хидрација и здрав имунитет.

  Посебен екстракт врз база на сок од Алое Вера, во комбинација со бетакаротен, витамин А и PP, калциум и магнезиум, и јагленохидрати, а без масти и белковини. Природно помага за добра пробава и самопрочистување на телото. Одлично за оние кои се опоравуваат од болести и по фармаколошки и хемотераписки третмани.

  Заедно со вода, а може и без неа, одлично освежување. Дали алое или џус тетрапак ? Проценете сами. Од искуство знаеме што е правилен избор Embarassed
  Прочитај повеќе

 • Herbal Aloe Concentrate

  Гуарана - природна енергија и одличен фокус.

  1-2 брикети дневно за одличен ментален фокус, енергија, виталност, одлична циркулација, природен аналгетик. За главоболки, пијте повеќе вода и испијте 1-2 брикети гуарана дневно. Девојките уживаат во гуарана - менструалните циклуси се песна. А спортистите уживаат со овој додаток во исхраната: пред тренинг и за време на тренинг (зависно од спортот), и решен проблем со концетрација, фокус и природна енергија.

  Прочитај повеќе

 • Image 01 Појадок
 • Топач на масти Чај
 • Алое - додаток на водата Алое
 • Гуарана - енергија и фокус Гуарана
>