Печати

Витамин Б6

Напишано од Велнес тренер. Posted in Едукација.Исхрана

Витаминот Б6 (Pyridoxin) има бројни функции во човековото тело. Растворлив е во вода и се отстранува од човековото тело во период од 8 часа и не се става во резерви во човековото тело. Затоа е потребно да се внесува преку исхраната. Го има во бананата и авокадото, интегралните житарици, лососот, црвеното месо, мешункастите плодови, спанаќ, карфиол.

Цинкот, магнезиумот и останатите Б витамини ја подобруваат апсорпцијата на витаминот Б6.

Дневната потребна доза од овој витамин е 1,2 – 1,6 mg. За поголеми количини, потребна е консултација со медицинско лице.

 

Една од најважните функции на витаминот Б6 е неговата способност за метаболизирање на хранливите состојки во енергија, особено на протеините. Без овој витамин, протеините не можат да се апсорбираат во организмот, па се исфрлаат како неискористени. Витаминот игра и важна улога во подигнување на имунитетот кај луѓето.

Се користи при третман на ПМС кај жените. Неговиот недостаток во одреден дел од менструалниот циклус, предизвикува промени во расположението, иритабилност и болки во стомакот. Во овој период се препорачува храна богата со витамин Б6. Исто така, постојат и други истражувања кои покажуваат дека употребата на контрацептивни пилули го снижува нивото на Б6. Па кај жените кои користат контрацептивни пилули се препорачува витаминот да се внесува дополнително преку храна, но и преку други суплементи. Значи со еден збор, овој витамин помага при одржување на хормонална рамнотежа во организмот.

Витаминот Б6 е неопходен и за здравјето на нервните клетки. Се користи кај третирање на нервози, стрес, проблеми со концентрација, умор и несоница, како и кај емотивни нарушувања.

Помага и за одржување на здравјето на кожата. Терапевтски се користи кај различни проблеми: егзема, првут, акни, опаѓање на косата и сува кожа. Исто така помага и кај посериозни заболувања како псоријаза и меланом. Ги штитит срцето и белите дробови од различни заболувања и ги одржува во добра форма. Дел е од третманите за мултиплекс склероза, анемија, артритис и грип. Се препорачува и за намалување на тегобите кај трудниците.

Нашиот појадок за 1 минута

Клеточна исхрана - интелигентен избор за идеален баланс

 • Image 01

  Formula 1 - појадок за секого

  Идеален старт на денот. Неодолив вкус, брза подготовка, чиста храна без додатоци-директно од природата. Нискокалоричен, освежителен, оброк кој дава ситост, енергија, и се што ни треба за одлично расположение, стабилен апетит, подобар имунитет.

  Поефтино од хамбургер и било кој сендвич, исто колку бурек и јогурт.
  Прочитај повеќе

 • Thermojetics Yellow

  Растителен напиток од зелен и црн чај. Идеална замена за кафе.

  Кафето ни прави моментално чувство на будност. Добиваме енергија која трае кратко. Tелото бара нешто плус за одлична енергија. А чајов, на природен начин создава природна енергија загревајќи ги маснитe клетки, така на природен начин се ослободува енергија. Секој ден во топ форма, енергија, виталност, свежина. За динамични, постојано зафатени луѓе, и спортисти.

  Подобро чај отколку кафе. И паричникот ќе ни се насмее Embarassed
  Прочитај повеќе

 • Herbal Aloe Concentrate

  Алое - природна хидрација и здрав имунитет.

  Посебен екстракт врз база на сок од Алое Вера, во комбинација со бетакаротен, витамин А и PP, калциум и магнезиум, и јагленохидрати, а без масти и белковини. Природно помага за добра пробава и самопрочистување на телото. Одлично за оние кои се опоравуваат од болести и по фармаколошки и хемотераписки третмани.

  Заедно со вода, а може и без неа, одлично освежување. Дали алое или џус тетрапак ? Проценете сами. Од искуство знаеме што е правилен избор Embarassed
  Прочитај повеќе

 • Herbal Aloe Concentrate

  Гуарана - природна енергија и одличен фокус.

  1-2 брикети дневно за одличен ментален фокус, енергија, виталност, одлична циркулација, природен аналгетик. За главоболки, пијте повеќе вода и испијте 1-2 брикети гуарана дневно. Девојките уживаат во гуарана - менструалните циклуси се песна. А спортистите уживаат со овој додаток во исхраната: пред тренинг и за време на тренинг (зависно од спортот), и решен проблем со концетрација, фокус и природна енергија.

  Прочитај повеќе

 • Image 01 Појадок
 • Топач на масти Чај
 • Алое - додаток на водата Алое
 • Гуарана - енергија и фокус Гуарана
>