Печати

Важност на бананата во секојдневната исхрана

Напишано од Велнес тренер. Posted in Едукација.Исхрана

Никогаш не ги ставајте бананите во фрижидер! Ова е интересно. Откако ова ќе го прочитате, вашето размислување за бананите никогаш нема да биде исто!

Бананите содржат три природни шеќери – сахароза, фруктоза и глукоза, во комбинација со растителни влакна. Бананата дава моментални, крепки и хранливи количини на енергија.

Истражувањата покажале дека конзумирањето на само две банани дневно, осигурува енергија доволна за 90-минутна напорна физичка активност. Значи, воопшто не е чудно што светски познатите атлетичари бананата ја сметаат за врвно овошје. Но, енергијата не е единствената работа што ја даваат бананите.

Бананите ни помагаат да останеме во добра форма. Може да ни помогнат во надминување или спречување на значителен број болести и состојби, станувајќи на таков начин, составен дел од нашите дневни навики во исхраната.

ДЕПРЕСИЈА:
Според неодамнешните истражувања спроведени меѓу луѓето кои патат од депресија, многу од нив се чувствувале подобро откако изеле банана. Бананата содржи триптофан, вид беловини кои телото ги претвора во серотонин, познат по тоа што ни дава чувство на опуштеност, подобрено расположение и чувство на среќа.

ПМС:
Заборавете на апчињата и изедете банана. Витаминот B6 кој се наѓа во бананата го регулира нивото на гликоза во крвта, која влијае на нашето расположение.

АНЕМИЈА:
Бананата е богата со железо и може да го поттикне создавањето на хемоглобин во крвта и така да помогне кај некои случаи на анемија.

КРВЕН ПРИТИСОК:
Ова е единственото тропско овошје кое е изразито богато со калиум, а содржи малку соли, што како овошје го прави совршено кај проблемите со крвен притисок. Бананата има способност за намалување на ризикот на зголемен крвен притисок и мозочен удар.

МОЗОК:
Двеста ученици на еден универзитет во Америка, како учесници во еден експеримент, за помош во период на испитната сесија, земале банана за доручек, на паузата и после ручекот, за да ја подобрат способноста на работа на мозокот. Истражувањата кои се направени, покажале дека ова овошје, богато со калиум, може да им помогне на учениците да бидат посконцентрирани.

ОПСТИПАЦИЈА:
Бананата содржи растителни влакна, кои, кога ќе ги вклучиме во исхраната, ни помагаат да воспоставиме нормална функција на столицата, како и надминување на тој проблем без употреба на лаксативи.

ЖГАРАВИЦА (КИСЕЛИНА):
Бананата има природно дејство против киселините во телото, па ако патите од жгаравица, пробајте да изедете банана заради олеснување на симптомите.

УТРИНСКА МАЧНИНА:
Земањето на банани помеѓу оброците помага во одржување на нивото на шеќер во крвта, а со тоа и избегнување на утринската мачнина.

ГОЈАЗНОСТ:
Имате прекумерна тежина, а одите на работа? Истражувањата спроведени на институтот за психологија во Австрија покажале дека, притисокот на работното место води до пренатрупување со чоколади и грицки. При посматрањето на 5000 болнички пациенти истражувачите заклучиле дека најдебелите пациенти работеле на работни места на кои биле изложени на голем притисок. Извештајот дава заклучок: за да ја избегнеме желбата за пренатрупување со благо, треба да го контролираме нивото на шеќер во крвта, така да на секои два часа ќе земаме храна која е богата со јаглехидрати. А во бананата ги има во доволна количина.

ЧИР:
Бананата се користи како храна кога има пореметување на работата на цревата, поради мекиот состав и глаткоста. Таа е единственото сирово овошје кое може да се зема без последица кај хроничните заболувања. Ја неутрализира прејаката киселина и ја намалува раздразливоста обложувајќи ја внатрешноста на желудникот.

КОНТРОЛА НА ТЕЛЕСНАТА ТЕМПЕРАТУРА:
Многу култури во светот, бананата ја сметаат за овошје кое „лади“ и кое може да ја намали физичката и емоционалната температура кај трудниците. Во Тајланд, на пример, трудниците постојано јадат банани, за да се осигураат дека детето ќе се роди со пониска телесна температура.

СТРЕС:
Калиумот е витален минерал кој помага во нормализирање на срцевите отчукувања, го праќа кислородот во мозокот и ја регулира количината на вода во телото. Кога сме под стрес, метаболизмот ни се забрзува и се намалува нивото на калиум. А рамнотежата може да ја вратиме назад низ залак богат со калиум – банани!

СРЦЕВ И МОЗОЧЕН УДАР:
Според истражувањата објавени во New England Journal of Medicine, внесувањето на бананите во секојдневната исхрана, го намалува ризикот од настанување на удари за скоро 40%.

Факти: Бананата е навистина природен еликсир. Ако ја споредувате со јаболката, има четири пати повеќе белковини, двапати повеќе јаглехидрати, три пати повеќе фосфор, пет пати повеќе витамин А и железо, и двоструко повеќе од останатите витамини и минерали. Богата е со калиум и е едно од највкусните видови овошје.

Поврзани написи:

Нашиот појадок за 1 минута

Клеточна исхрана - интелигентен избор за идеален баланс

 • Image 01

  Formula 1 - појадок за секого

  Идеален старт на денот. Неодолив вкус, брза подготовка, чиста храна без додатоци-директно од природата. Нискокалоричен, освежителен, оброк кој дава ситост, енергија, и се што ни треба за одлично расположение, стабилен апетит, подобар имунитет.

  Поефтино од хамбургер и било кој сендвич, исто колку бурек и јогурт.
  Прочитај повеќе

 • Thermojetics Yellow

  Растителен напиток од зелен и црн чај. Идеална замена за кафе.

  Кафето ни прави моментално чувство на будност. Добиваме енергија која трае кратко. Tелото бара нешто плус за одлична енергија. А чајов, на природен начин создава природна енергија загревајќи ги маснитe клетки, така на природен начин се ослободува енергија. Секој ден во топ форма, енергија, виталност, свежина. За динамични, постојано зафатени луѓе, и спортисти.

  Подобро чај отколку кафе. И паричникот ќе ни се насмее Embarassed
  Прочитај повеќе

 • Herbal Aloe Concentrate

  Алое - природна хидрација и здрав имунитет.

  Посебен екстракт врз база на сок од Алое Вера, во комбинација со бетакаротен, витамин А и PP, калциум и магнезиум, и јагленохидрати, а без масти и белковини. Природно помага за добра пробава и самопрочистување на телото. Одлично за оние кои се опоравуваат од болести и по фармаколошки и хемотераписки третмани.

  Заедно со вода, а може и без неа, одлично освежување. Дали алое или џус тетрапак ? Проценете сами. Од искуство знаеме што е правилен избор Embarassed
  Прочитај повеќе

 • Herbal Aloe Concentrate

  Гуарана - природна енергија и одличен фокус.

  1-2 брикети дневно за одличен ментален фокус, енергија, виталност, одлична циркулација, природен аналгетик. За главоболки, пијте повеќе вода и испијте 1-2 брикети гуарана дневно. Девојките уживаат во гуарана - менструалните циклуси се песна. А спортистите уживаат со овој додаток во исхраната: пред тренинг и за време на тренинг (зависно од спортот), и решен проблем со концетрација, фокус и природна енергија.

  Прочитај повеќе

 • Image 01 Појадок
 • Топач на масти Чај
 • Алое - додаток на водата Алое
 • Гуарана - енергија и фокус Гуарана