Печати

Дали стресот ги качува килограмите ?

Напишано од Велнес тренер. Posted in Едукација.Исхрана

Здрав начин на исхрана може да ви помогне да се заштитите.

Во динамичниот начин на живот, каков што денес повеќето од нас го имаме, има премногу стрес – грижи околу работата, финансиите и други проблеми од секојдневниот живот. Но, додека секојдневниот стрес може да не поттикне да се справиме со она на што наидуваме попатно, премногу стрес во подолг временски период може да го земе својот данок и да се рефлектира на нашиот организам и надворешен изглед.

Стресот може да го нападне имуниот систем. Кога здрав имун систем зависи од исхрана богата со нутриенти, добрата нега е најдобрата одбрана против болести, посебно во текот на секојдневен стрес.

Истовремено, стресот може да доведе до умор и депресија. И кога тоа ќе се случи, се губат и здравите навики на јадење. Полесно е да се јаде нешто набрзина и лесно достапно. Но, брзата храна и лесно достапната храна се полни со маснотии, сол и шеќер – а тоа не се нутриенти кои помагаат да одржувате здрав организам.

„Висококалоричната лесно достапна храна, ослободува одредени хемикалии во мозокот кои прават да се чувствуваме добро – и прават да посакаме да продолжиме со јадењето“, вели Luigi Gratton, M.D., и потпретседател за медицински работи во Herbalife. „ Но, тоа е магичен круг: прејадувањето води до зголемување на тежината – што го зголемува психолошкиот стрес кој, пак води до повеќе желба за јадење и прејадување. Дополнително, преголемата тежина предизвикува физички стрес на телото – што води до уште поголема тежина во пределот на половината со што се зголемува ризикот по здравјето. “

Ако добро се негувате себе си, вашето тело многу полесно ќе се бори со стресот со кој секојдневно се среќавате. Иако можеби нема да можете да направите стресот да исчезне, еве неколку совети како да се соочите со стресот:

 1. Јадете избалансирани оброци. Вклучете чисти протеини како пилешко месо, белки од јајце, млечни производи со ниска масленост, месо од кртина, риба и производи од соја – со секој оброк. Протеините ја задоволуваат гладта и ја подобруваат вашата ментална активност. Заокружете го секој оброк со свежо овошје или зеленчук. Протеинските шејкови се лесен начин да имате здрав оброк без дополнително внесување на непотребни калории.
 2. Јадете на време и не прескокнувајте оброци. Кога сте под стрес, лесно е да ги одложите оброците па дури и да ги прескокнете – но како резултат ќе имате помало ниво на енергија во текот на денот. Ако стресот го убива апетитот, пробајте да јадете помала количина на храна, а почесто.
 3. Избегнете да создавате ситуација, да со јадење го намалувате стресот. Кратка прошетка или чаша растителен чај, може да помогнат да ја надминете ситуацијата. Ако осетите потреба за јадење, пробајде да јадете потврда, крцкава храна, која е потребно повеќе да се џвака. Така да ќе им овозможите на мускулите на вилицата да работат повеќе од вообичаено. Пробајте со јадење на рака бадеми, зрна од соја или млади моркови.
 4. Времето за јадење направете да ви биде пријатно. Тоа време нека биде надвор од она кое е исполнето со стрес – не јадете на биро или не плаќајте сметки додека вечерате. Земете малку дополнително време да го забавите дневното темпо и да се релаксирате додека јадете. Најверојатно ќе јадете помалку, а ќе уживате повеќе.

Извор: Herbalife Ltd.

Нашиот појадок за 1 минута

Клеточна исхрана - интелигентен избор за идеален баланс

 • Image 01

  Formula 1 - појадок за секого

  Идеален старт на денот. Неодолив вкус, брза подготовка, чиста храна без додатоци-директно од природата. Нискокалоричен, освежителен, оброк кој дава ситост, енергија, и се што ни треба за одлично расположение, стабилен апетит, подобар имунитет.

  Поефтино од хамбургер и било кој сендвич, исто колку бурек и јогурт.
  Прочитај повеќе

 • Thermojetics Yellow

  Растителен напиток од зелен и црн чај. Идеална замена за кафе.

  Кафето ни прави моментално чувство на будност. Добиваме енергија која трае кратко. Tелото бара нешто плус за одлична енергија. А чајов, на природен начин создава природна енергија загревајќи ги маснитe клетки, така на природен начин се ослободува енергија. Секој ден во топ форма, енергија, виталност, свежина. За динамични, постојано зафатени луѓе, и спортисти.

  Подобро чај отколку кафе. И паричникот ќе ни се насмее Embarassed
  Прочитај повеќе

 • Herbal Aloe Concentrate

  Алое - природна хидрација и здрав имунитет.

  Посебен екстракт врз база на сок од Алое Вера, во комбинација со бетакаротен, витамин А и PP, калциум и магнезиум, и јагленохидрати, а без масти и белковини. Природно помага за добра пробава и самопрочистување на телото. Одлично за оние кои се опоравуваат од болести и по фармаколошки и хемотераписки третмани.

  Заедно со вода, а може и без неа, одлично освежување. Дали алое или џус тетрапак ? Проценете сами. Од искуство знаеме што е правилен избор Embarassed
  Прочитај повеќе

 • Herbal Aloe Concentrate

  Гуарана - природна енергија и одличен фокус.

  1-2 брикети дневно за одличен ментален фокус, енергија, виталност, одлична циркулација, природен аналгетик. За главоболки, пијте повеќе вода и испијте 1-2 брикети гуарана дневно. Девојките уживаат во гуарана - менструалните циклуси се песна. А спортистите уживаат со овој додаток во исхраната: пред тренинг и за време на тренинг (зависно од спортот), и решен проблем со концетрација, фокус и природна енергија.

  Прочитај повеќе

 • Image 01 Појадок
 • Топач на масти Чај
 • Алое - додаток на водата Алое
 • Гуарана - енергија и фокус Гуарана
>