Печати

Како да го одржите во добро здравје најважниот орган во вашето тело? Како до поздраво срце?

Напишано од Велнес тренер. Posted in Едукација.Исхрана

Неколку производи кои се од исклучителна важност за подобро здравје на најважниот орган во нашето тело – СРЦЕТО!

ДОМАТ
Содржи супстанци кои се нарекуваат биофлавоноиди и растителни влакна, кои успешно влијаат на намалување на нивото на лошиот холестерол во крвта.

АВОКАДО
Плодот од авокадото е богат со незаситени масни киселини кои ја намалуваат количината на холестерол и триглицериди во крвта. Богат е и со Б витамини, кои се многу важни за да имаме здраво срце. Препорачливо е неделно да се јадат две-три авокада, но поради високата калориска вредност не треба да се претерува со негово конзумирање.

 

СПАНАЌ
Богат е со витамините Ц и Е. Исто така содржи бетакаротен, кој е добар за превенција на артериосклероза. Се препорачува да се јаде колку што е можно повеќе свеж, во салата, со соодветен прелив, или евентуално само малку обарен, за да се зачуваат хранливите материи во него.

ЛУК
Лукот ја подобрува циркулацијата на крвта во крвнитe садови, благодарение на етеричните масла и хемиските соединенија кои ги содржи. Научно е докажано дека лукот помага во регулирање на крвниот притисок.

МАЛИНИ
Малините како овошје изобилуваат со витамин Ц, кој ги штити крвните садови од артериосклероза. Содржат и низа од антиоксиданти кои успешно дејствуваат против слободните радикали. Салицилната киселина која малините ја содржат, помага во спречување на појавата на згрутчување на крвта.

ГРОЗЈЕ
Најефикасно во заштита на крвните садови е црното грозје. Содржи состојки што ја помагаат работата на васкуларниот систем, конкретно феноли, кои ги штитат ѕидовите на крвните садови од зацврстување. Користи уште еден моќен антиоксидант ресвератол, кој го чува здравјето на целиот организам.

ИНТЕГРАЛЕН ДВОПЕК
Интегралниот двопек содржи доволно витамин Е, за да се овозможи зголемување на еластичноста на крвните садови и делува како моќен антиоксидант. Нутриционистите даваат препорака двопекот од целозрнести жита да биде секојдневно присутен на трпезата.

ПЧЕНИЧНИ ‘РКУЛЦИ
Богати се со витамин Е и незаситени масни киселини, кои го спречуваат таложењето на масни наслаги на ѕидовите на артериите. Затоа се сметаат за вистински заштитници на срцето и крвните садови.

 

Клучни за здраво срце се незаситените масни киселини. Не се сите масти што ги внесуваме штетни за организмот. Познато е дека масните киселини Омега-3 и Омега-6 го намалуваат ризикот од срцеви заболувања и го спуштаат крвниот притисок. Меѓутоа, односот меѓу Омега-6 и Омега-3 во нашата исхрана е неурамнотежен (20:1). Сувата кожа е вообичаен сигнал дека има недостиг од масни киселини.

Herbalifeline е посебен производ во кој се интегрирани масните киселини Омега-3, селенот, витаминот Е, глогот, октакосанол – јагленородна органска молекула од масло на пченични ’ркулци и повеќе од 20 видови морски липиди. 

 • Ги храни срцето, артериите, зглобовите и коските
 • Ја зголемува бистрината на умот, ја подобрува координацијата и способноста за учење
 • Го зајакнува имунолошкиот систем,
 • Заштитува од појавата а често помага и во лекувањето на крвните и срцевите заболувања, дијабетесот, ракот, кожните болести, псоријазата, ревматичниот артритис...

Контактирајте не за повеќе информации, бесплатни консултации со меѓународно лиценцирани тренери за правилна исхрана и велнес, и индивидуална програма за исхрана. Кликнете тука.

Споделете ги со нас Вашите информации на оваа тема. Испратете ни Ваше искуство, Ваш рецепт за поздраво срце.
Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. а ние ќе го објавиме за сите посетители на сајтов и нашата wellness заедница. 

 

Нашиот појадок за 1 минута

Клеточна исхрана - интелигентен избор за идеален баланс

 • Image 01

  Formula 1 - појадок за секого

  Идеален старт на денот. Неодолив вкус, брза подготовка, чиста храна без додатоци-директно од природата. Нискокалоричен, освежителен, оброк кој дава ситост, енергија, и се што ни треба за одлично расположение, стабилен апетит, подобар имунитет.

  Поефтино од хамбургер и било кој сендвич, исто колку бурек и јогурт.
  Прочитај повеќе

 • Thermojetics Yellow

  Растителен напиток од зелен и црн чај. Идеална замена за кафе.

  Кафето ни прави моментално чувство на будност. Добиваме енергија која трае кратко. Tелото бара нешто плус за одлична енергија. А чајов, на природен начин создава природна енергија загревајќи ги маснитe клетки, така на природен начин се ослободува енергија. Секој ден во топ форма, енергија, виталност, свежина. За динамични, постојано зафатени луѓе, и спортисти.

  Подобро чај отколку кафе. И паричникот ќе ни се насмее Embarassed
  Прочитај повеќе

 • Herbal Aloe Concentrate

  Алое - природна хидрација и здрав имунитет.

  Посебен екстракт врз база на сок од Алое Вера, во комбинација со бетакаротен, витамин А и PP, калциум и магнезиум, и јагленохидрати, а без масти и белковини. Природно помага за добра пробава и самопрочистување на телото. Одлично за оние кои се опоравуваат од болести и по фармаколошки и хемотераписки третмани.

  Заедно со вода, а може и без неа, одлично освежување. Дали алое или џус тетрапак ? Проценете сами. Од искуство знаеме што е правилен избор Embarassed
  Прочитај повеќе

 • Herbal Aloe Concentrate

  Гуарана - природна енергија и одличен фокус.

  1-2 брикети дневно за одличен ментален фокус, енергија, виталност, одлична циркулација, природен аналгетик. За главоболки, пијте повеќе вода и испијте 1-2 брикети гуарана дневно. Девојките уживаат во гуарана - менструалните циклуси се песна. А спортистите уживаат со овој додаток во исхраната: пред тренинг и за време на тренинг (зависно од спортот), и решен проблем со концетрација, фокус и природна енергија.

  Прочитај повеќе

 • Image 01 Појадок
 • Топач на масти Чај
 • Алое - додаток на водата Алое
 • Гуарана - енергија и фокус Гуарана
>