Печати

Како вашата исхрана да биде урамнотежена?

Напишано од Велнес тренер. Posted in Едукација.Исхрана

Опасности од лоша исхрана, кои се поврзани со многу опасности по човековото здравје, меѓу кои:

 1. Ослабен имунолошки систем, поради кој се почесто сте подложни на инфекции
 2. Остеопороза или слаби коски
 3. Ослабени мускули и лош изглед на кожата, што доведува до прерано стареење

{access Public}За да го прочитате целиот напис, регистрирајте се тука или најавете се од десната страна, доколку сте веќе регистрирани. Достапно само за регистрирани членови на нашиот сајт.{/access}

{access !public}Без разлика на вашата телесна тежина, вашата природа или општото здравје во моментов, ако квалитетот на намирниците од кои се состојат вашите секојдневни оброци е лош, веројатно не добивате доволно хранливи материи. Но, урамнотежената исхрана богата со хранливи материи ќе ви помогне да се чувствувате подобро и да изгледате поубаво и одвнатре но и однадвор.

Добрата исхрана = Превенција  

Печати

Како да го подобрите својот метаболизам?

Напишано од Велнес тренер. Posted in Едукација.Исхрана

Вежбањето помага да се потрошат повеќе калории и во текот на денот и во текот на ноќта.

Вкупно потрошените калории едноставно се вкупната количина на калории која вашето тело ќе ја потроши во текот на денот. Најголемата количина на калории се троши за таканаречениот БАЗАЛЕН МЕТАБОЛИЗАМ (BMR) или познат уште како „метаболизам во мирување“. Тој изнесува околу 70% од вкупниот број калории (за одреден човек) внесени во текот на еден ден. Ова се калории кои нашето тело ги користи за да може нашиот организам, нашето тело да функционира, без никаква посебна физичка активност.

Печати

ГУАРАНА

Напишано од Велнес тренер. Posted in Хербалајф клеточна исхрана

Гуараната е билка што расте во некои предели на амазонските прашуми и Индијанците во Јужна Америка со векови ја користат поради нејзините терапевтски, енергетски и освежувачки својства. Направена со помош на најмодерната технологија и во комбинација со други лековити билки целосно со право го носи називот „еликсир на младоста и долговечниот живот“. 

 1. Го забавува стареењето на клетките.
 2. Спречува појава на артериосклероза и несакани кардиоваскуларни промени.
 3. Го прочистува крвотокот, ја подобрува циркулацијата и на тој начин ги намалува невралгиите, мигрената, главоболките и ментруалните проблеми.
 4. Ја регулира работата на цревата.
 5. Претставува добар диуретик (го подобрува и го забрзува излачувањето).
 6. Ја зголемува концентрацијата и го подига енергетското ниво во организмот, го ублажува заморот и ја враќа силата.

За жал, повеќето знаеме дека Гуарана е некаков енергетски пијалок во лименка, кој можеме да го најдеме во продавниците. Кликнете на фотографијата десно и прочитајте повеќе за билката Гуарана, од која Herbalife ја произведува својата Гуарана.

Печати

Како да јадете вистинска храна во вистинско време

Напишано од Велнес тренер. Posted in Едукација.Исхрана

Месец март во Светот е прогласен за месец на нутриционизмот. Тоа е вистинско време да се преиспитаат постоечките навики на исхрана. Понекогаш решението за промена кое ќе го донесеме на почетокот на годината, избледува како што се наближува пролетта.

„Во 2012-тата година промоцијата од Американската асоцијација за исхрана, предлага да ‘јадеме правилно’“, вели Luigi Gratton, M.D., потпретседател за медицински прашања и едукација во Herbalife. „Тоа е секогаш добар совет, но полесно е да се каже отколку да се направи. Да се јаде правилно не значи само да се направи вистински, правилен избор на храна, туку и одреден тип на храна да се јаде во одредено време.

За да ги одржите својот ум и тело соодветно „наполнети“ со гориво (нахранети), еве неколку совети кои ќе ви помогнат да јадете правилно во вистинско време:

Печати

Алое

Напишано од Велнес тренер. Posted in Едукација.Исхрана

Чест ни е да ви го претставиме производот на компанијата Хербалајф - Напиток од Алое. Посебен екстракт врз база на сок од Алое Вера, во комбинација со бетакаротен, витамин А и PP, калциум и магнезиум, и јагленохидрати, а без масти и белковини. Природно помага за добра пробава и самопрочистување на телото. Додадете го овој концетрат во вода и ќе добиете освежителен напиток.

Посебно се препорачува кај луѓе што се опоравуваат од болести и по фармаколошки и хемотераписки третмани.

Поврзани написи:

Нашиот појадок за 1 минута

Клеточна исхрана - интелигентен избор за идеален баланс

 • Image 01

  Formula 1 - појадок за секого

  Идеален старт на денот. Неодолив вкус, брза подготовка, чиста храна без додатоци-директно од природата. Нискокалоричен, освежителен, оброк кој дава ситост, енергија, и се што ни треба за одлично расположение, стабилен апетит, подобар имунитет.

  Поефтино од хамбургер и било кој сендвич, исто колку бурек и јогурт.
  Прочитај повеќе

 • Thermojetics Yellow

  Растителен напиток од зелен и црн чај. Идеална замена за кафе.

  Кафето ни прави моментално чувство на будност. Добиваме енергија која трае кратко. Tелото бара нешто плус за одлична енергија. А чајов, на природен начин создава природна енергија загревајќи ги маснитe клетки, така на природен начин се ослободува енергија. Секој ден во топ форма, енергија, виталност, свежина. За динамични, постојано зафатени луѓе, и спортисти.

  Подобро чај отколку кафе. И паричникот ќе ни се насмее Embarassed
  Прочитај повеќе

 • Herbal Aloe Concentrate

  Алое - природна хидрација и здрав имунитет.

  Посебен екстракт врз база на сок од Алое Вера, во комбинација со бетакаротен, витамин А и PP, калциум и магнезиум, и јагленохидрати, а без масти и белковини. Природно помага за добра пробава и самопрочистување на телото. Одлично за оние кои се опоравуваат од болести и по фармаколошки и хемотераписки третмани.

  Заедно со вода, а може и без неа, одлично освежување. Дали алое или џус тетрапак ? Проценете сами. Од искуство знаеме што е правилен избор Embarassed
  Прочитај повеќе

 • Herbal Aloe Concentrate

  Гуарана - природна енергија и одличен фокус.

  1-2 брикети дневно за одличен ментален фокус, енергија, виталност, одлична циркулација, природен аналгетик. За главоболки, пијте повеќе вода и испијте 1-2 брикети гуарана дневно. Девојките уживаат во гуарана - менструалните циклуси се песна. А спортистите уживаат со овој додаток во исхраната: пред тренинг и за време на тренинг (зависно од спортот), и решен проблем со концетрација, фокус и природна енергија.

  Прочитај повеќе

 • Image 01 Појадок
 • Топач на масти Чај
 • Алое - додаток на водата Алое
 • Гуарана - енергија и фокус Гуарана
>