Печати

Избегнувајте празни калории

Напишано од Велнес тренер. Posted in Едукација.Исхрана

Водата е најдобриот и неопходен пијалок за правилно функционирање на организмот и спречување на дехидратација. Меѓутоа на пазарот постои огромна понуда на различни пилајоци, некои поттикнати со силни кампањи за гасење на жедта, за повеќе енергија и подобра издржливост.

Како да одлучите што е добро за пиење?

Најхранливи течности се: свежо цедените сокови, млекото со ниска масленост, супите и овошните фрапеа. Сите се богати со нутриенти, но и со калории, па треба да се внимава со количините.

Печати

Зајакнете го имунитетот на едноставен начин

Напишано од Велнес тренер. Posted in Едукација.Исхрана

Практикувајте квалитетен сон

Многу важна работа во поглед на подобрување на имунитетот е да си овозможите одмор и мирен сон. Иако за секој човек е различно, најголем дел од експертите препорачуваат спиење најмалку 7 часа секоја ноќ. Квалитетниот сон ќе ви даде расположение во текот на целиот ден.

Обрнете внимание на исхраната

Здравиот начин на исхрана исто така има влијание за подобрување на имунитетот. Повеќе имунолози тврдат дека најдобрите намирници за зајакнување на имунитетот доаѓаат од природата. За здрав имунитет, истражувањата покажуваат дека најдобра комбинација е кога се конзумираат интегрални намирници, зеленчук и овошје.

Печати

Кромид

Напишано од Велнес тренер. Posted in Едукација.Исхрана

Калории: 41 (средна големина, сварен)
Јаглехидрати: 10g
Протеини: 1g
Билни влакна: 1.3g

Клучни нутриенти: содржи антивоспалителен флавоноиден кверцентин и споеви на сулфур. Исто така содржи витамини Ц и А, сулфур, селен и железо.

Печати

Хормони - функција и влијанија

Напишано од Велнес тренер. Posted in Едукација.Исхрана

Главната функција на ендокрините жлезди е секреција на хормони директно во крвотокот. Хормоните се хемиски супстанци кои влијаат вррз функционирањето на целиот организам. Во суштина тие се еден вид пренесувачи на информации кои ги контролираат и координираат активностите низ целото тело.

Хормоните се неопходни за контролирање на работата на сите органи и процеси како растот, развојот, репродукцијата и сексуалните карактеристики. Хормоните исто така влијаат и врз начинот на кој телото ја користи и складира енергијата и врз количината и нивото на хранливи состојки во крвотокот.

Интересно е дека сосема мали количини на некој хормон, може да предизвикаат многу силен одговор на одредени делови од телото. Иако постојано циркулираат во крвотокот, сеој хормон има точно одредени органи и ткива врз кои ја извршува својата функција.

Печати

Киви

Напишано од Велнес тренер. Posted in Едукација.Исхрана

Калории: 40 (едно, средна големина)

Јаглехидрати 12g
Протеини 1g
Билни влакна 2.6g

Клучни нутриенти: Едно киви содржи повеќе витамин Ц од еден портокал, иста количина на витамин Е како едно авокадо, а содржи и бетакаротен, калциум, магнезиум, фосфор, калиум, сулфур и лутеин, јак антиолсиданс познат по свото својство за заштита од точкаста дегенерација.

Поврзани написи:

Нашиот појадок за 1 минута

Клеточна исхрана - интелигентен избор за идеален баланс

 • Image 01

  Formula 1 - појадок за секого

  Идеален старт на денот. Неодолив вкус, брза подготовка, чиста храна без додатоци-директно од природата. Нискокалоричен, освежителен, оброк кој дава ситост, енергија, и се што ни треба за одлично расположение, стабилен апетит, подобар имунитет.

  Поефтино од хамбургер и било кој сендвич, исто колку бурек и јогурт.
  Прочитај повеќе

 • Thermojetics Yellow

  Растителен напиток од зелен и црн чај. Идеална замена за кафе.

  Кафето ни прави моментално чувство на будност. Добиваме енергија која трае кратко. Tелото бара нешто плус за одлична енергија. А чајов, на природен начин создава природна енергија загревајќи ги маснитe клетки, така на природен начин се ослободува енергија. Секој ден во топ форма, енергија, виталност, свежина. За динамични, постојано зафатени луѓе, и спортисти.

  Подобро чај отколку кафе. И паричникот ќе ни се насмее Embarassed
  Прочитај повеќе

 • Herbal Aloe Concentrate

  Алое - природна хидрација и здрав имунитет.

  Посебен екстракт врз база на сок од Алое Вера, во комбинација со бетакаротен, витамин А и PP, калциум и магнезиум, и јагленохидрати, а без масти и белковини. Природно помага за добра пробава и самопрочистување на телото. Одлично за оние кои се опоравуваат од болести и по фармаколошки и хемотераписки третмани.

  Заедно со вода, а може и без неа, одлично освежување. Дали алое или џус тетрапак ? Проценете сами. Од искуство знаеме што е правилен избор Embarassed
  Прочитај повеќе

 • Herbal Aloe Concentrate

  Гуарана - природна енергија и одличен фокус.

  1-2 брикети дневно за одличен ментален фокус, енергија, виталност, одлична циркулација, природен аналгетик. За главоболки, пијте повеќе вода и испијте 1-2 брикети гуарана дневно. Девојките уживаат во гуарана - менструалните циклуси се песна. А спортистите уживаат со овој додаток во исхраната: пред тренинг и за време на тренинг (зависно од спортот), и решен проблем со концетрација, фокус и природна енергија.

  Прочитај повеќе

 • Image 01 Појадок
 • Топач на масти Чај
 • Алое - додаток на водата Алое
 • Гуарана - енергија и фокус Гуарана
>