Печати

Важност на бананата во секојдневната исхрана

Напишано од Велнес тренер. Posted in Едукација.Исхрана

Никогаш не ги ставајте бананите во фрижидер! Ова е интересно. Откако ова ќе го прочитате, вашето размислување за бананите никогаш нема да биде исто!

Бананите содржат три природни шеќери – сахароза, фруктоза и глукоза, во комбинација со растителни влакна. Бананата дава моментални, крепки и хранливи количини на енергија.

Истражувањата покажале дека конзумирањето на само две банани дневно, осигурува енергија доволна за 90-минутна напорна физичка активност. Значи, воопшто не е чудно што светски познатите атлетичари бананата ја сметаат за врвно овошје. Но, енергијата не е единствената работа што ја даваат бананите.

Бананите ни помагаат да останеме во добра форма. Може да ни помогнат во надминување или спречување на значителен број болести и состојби, станувајќи на таков начин, составен дел од нашите дневни навики во исхраната.

Печати

Витамин Б6

Напишано од Велнес тренер. Posted in Едукација.Исхрана

Витаминот Б6 (Pyridoxin) има бројни функции во човековото тело. Растворлив е во вода и се отстранува од човековото тело во период од 8 часа и не се става во резерви во човековото тело. Затоа е потребно да се внесува преку исхраната. Го има во бананата и авокадото, интегралните житарици, лососот, црвеното месо, мешункастите плодови, спанаќ, карфиол.

Цинкот, магнезиумот и останатите Б витамини ја подобруваат апсорпцијата на витаминот Б6.

Дневната потребна доза од овој витамин е 1,2 – 1,6 mg. За поголеми количини, потребна е консултација со медицинско лице.

Печати

HERBALIFELINE

Напишано од Велнес тренер. Posted in Хербалајф клеточна исхрана

Herbalifeline Omega-3Не се сите масти што ги внесуваме штетни за организмот. Познато е дека масните киселини Омега-3 и Омега-6 го намалуваат ризикот од срцеви заболувања и го спуштаат крвниот притисок. Меѓутоа, односот меѓу Омега-6 и Омега-3 во нашата исхрана е неурамнотежен (20:1). Сувата кожа е вообичаен сигнал дека има недостиг од масни киселини.

Herbalifeline е посебен производ во кој се интегрирани масните киселини Омега-3, селенот, витаминот Е, глогот, октакосанол – јагленородна органска молекула од масло на пченични ’ркулци и повеќе од 20 видови морски липиди.

 1. Ги храни срцето, артериите, зглобовите и коските
 2. Ја зголемува бистрината на умот, ја подобрува координацијата и способноста за учење
 3. Го зајакнува имунолошкиот систем,
 4. Заштитува од појавата а често помага и во лекувањето на крвните и срцевите заболувања, дијабетесот, ракот, кожните болести, псоријазата, ревматичниот артритис...

Начин на употреба: 1-3 гел бонбони.

Печати

ROSE OX

Напишано од Велнес тренер. Posted in Едукација.Исхрана

{mosimage}Rose Оx е екстракт од рузмарин (и самиот одличен антиоксиданс), специјално комбиниран со други антиоксиданси и лековити билки, како што се екстракт од брокула, зелка и морков што се богати со хранливи материи, екстракт од куркума којашто содржи витамин Ц и Е и екстракт од домат, исто така богат со витамин Ц. Rose OX содржи и железо, магнезиум и цинк. Оваа ексклузивна формула го зголемува дејството на природните антиоксиданси што се наоѓаат во овошјето и зеленчукот. Rose Оx припаѓа на најновата генерација антиоксиданси и е прв антиоксиданс со продолжено каскадно дејство. Се препорачува кај луѓето што најчесто не успеваат да јадат доволно овошје и зеленчук и кај оние што се изложени на прекумерни количества токсини како што се кофеинот, алкохолот и загадувачите од околината.

 1. Го зајакнува имунолошкиот систем – ја зголемува отпорноста на отрови, зрачење, бактерии, вируси, трауми, стрес и дегенеративни процеси
 2. Го спречува создавањето масни наслаги во артериите, ја спречува појавата а често помага и во лекувањето на крвните и срцеви заболувања, дијабетесот, ракот, пулмолошките и очни заболувања, анемијата, многуте инфекции...

Начин на употреба: 1 брикета дневно со главниот оброк. Лицата изложени на поголеми физички напори и на големи стресови може да го употребуваат и почесто.

Печати

THERMOJETICS YELLOW

Напишано од Велнес тренер. Posted in Едукација.Исхрана

{mosimage}Прехрамбен интегратор направен врз база на хром и билката Garcinia Cambogia. Хромот е посебно важен за организмот бидејки го регулира претворањето на мастите, гликозата и инсулинот, а Garcinia го намалува претворањето на шеќерот, мастите и липидите во наталожен отпад во дебелото црево, а ја зголемува искористеноста на мастите во крвта. Идеален сојузник на оние што сакаат да слабеат.

 • Го намалува нивото на холестерол и триглицериди
 • Го регулира нивото на шеќерот и мастите во крвта
 • Ја намалува желбата за слатки, па затоа им помага на оние што имаат потреба да јадат доцна навечер.

Начин на употреба: 1-2 брикети двапати дневно со главните оброци

Поврзани написи:

Нашиот појадок за 1 минута

Клеточна исхрана - интелигентен избор за идеален баланс

 • Image 01

  Formula 1 - појадок за секого

  Идеален старт на денот. Неодолив вкус, брза подготовка, чиста храна без додатоци-директно од природата. Нискокалоричен, освежителен, оброк кој дава ситост, енергија, и се што ни треба за одлично расположение, стабилен апетит, подобар имунитет.

  Поефтино од хамбургер и било кој сендвич, исто колку бурек и јогурт.
  Прочитај повеќе

 • Thermojetics Yellow

  Растителен напиток од зелен и црн чај. Идеална замена за кафе.

  Кафето ни прави моментално чувство на будност. Добиваме енергија која трае кратко. Tелото бара нешто плус за одлична енергија. А чајов, на природен начин создава природна енергија загревајќи ги маснитe клетки, така на природен начин се ослободува енергија. Секој ден во топ форма, енергија, виталност, свежина. За динамични, постојано зафатени луѓе, и спортисти.

  Подобро чај отколку кафе. И паричникот ќе ни се насмее Embarassed
  Прочитај повеќе

 • Herbal Aloe Concentrate

  Алое - природна хидрација и здрав имунитет.

  Посебен екстракт врз база на сок од Алое Вера, во комбинација со бетакаротен, витамин А и PP, калциум и магнезиум, и јагленохидрати, а без масти и белковини. Природно помага за добра пробава и самопрочистување на телото. Одлично за оние кои се опоравуваат од болести и по фармаколошки и хемотераписки третмани.

  Заедно со вода, а може и без неа, одлично освежување. Дали алое или џус тетрапак ? Проценете сами. Од искуство знаеме што е правилен избор Embarassed
  Прочитај повеќе

 • Herbal Aloe Concentrate

  Гуарана - природна енергија и одличен фокус.

  1-2 брикети дневно за одличен ментален фокус, енергија, виталност, одлична циркулација, природен аналгетик. За главоболки, пијте повеќе вода и испијте 1-2 брикети гуарана дневно. Девојките уживаат во гуарана - менструалните циклуси се песна. А спортистите уживаат со овој додаток во исхраната: пред тренинг и за време на тренинг (зависно од спортот), и решен проблем со концетрација, фокус и природна енергија.

  Прочитај повеќе

 • Image 01 Појадок
 • Топач на масти Чај
 • Алое - додаток на водата Алое
 • Гуарана - енергија и фокус Гуарана
>