Печати

Енергетски пијалоци

Напишано од Велнес тренер. Posted in Едукација.Исхрана

Енергетските пијалоци се безалкохолни, најчесто рекламирани како специјално дизајнирани напитоци, кои даваат енергија.

Содржат големи дози на кофеин и шеќер со други додатоци, како Б витамини, аминокиселини (таурин) и други легални хербални стимуланси како ефедрин, гуарана, ѓумбир, гинко билоба.

Овие напитоци главно се наменети и се популарни кај младите од 18 до 35 години, а особено кај студентите.

Содржината на кофеин во енергетските напитоци е од 80 до 200 милиграми, но најчесто се со содржина од 80 милиграми на кофеин, што е еднакво на една шоља кафе.

Печати

Витамин Б1 – за здрав нервен, дигестивен и кардиоваскуларен систем

Напишано од Велнес тренер. Posted in Едукација.Исхрана

Витаминот Б1 спаѓа во комплексот на Б витамини кои се растворливи во вода. Неговата најважна улога е одржување на здрав нервен и кардиоваскуларен систем. Покрај тоа, Витаминот Б1 е неопходен за одржување на мускулниот тонус и здравјето на очите, кожата, косата и црниот дроб. Му помага на телото полесно да се справи со стресот, па често се нарекува и „антистрес“ витамин.

Не се складира во телото и затоа е потребно секојдневно да се внесува со храната. Најдобри извори на витамин Б1 се: интегралните житарици и месото, особено црниот дроб. Исто така го има во пченичните ‘ркулци, интегралниот ориз и секако во овошјето и зеленчукот: спанаќ, печурки, зелена салата, аспарагус, грашок, сончогледово семе и домати.

Печати

Јаболка

Напишано од Велнес тренер. Posted in Едукација.Исхрана

Калории: 80 (средна големина)
Јаглехидрати: 21g
Протеини: 0.3g
Влакна: 3.7g

Клучни нутриенти: Flavonol Quercertin, кој има признати антивоспалителни својства, бетакаротен, фолна киселина, калциум, магнезиум, калиум и сулфур.

Печати

Брокули

Напишано од Велнес тренер. Posted in Едукација.Исхрана

Калории: 56 (250g , сварена)
Јаглехидрати: 12g
Протеини: 4g
Билни влакна: 5.2g
Клучни нутриенти: Дава 44mg витамин Ц на 100g (сварена). Содржи и витамини А, Е и Б, железо, бета каротен и фолна киселина, магнезиум, калциум, фосфор,калуим и цинк. 

Печати

Зошто прекумерната тежина е лоша

Напишано од Велнес тренер. Posted in Едукација.Исхрана

Еве неколку причини. Наша претпоставка е дека се доволно големи за да ве замислат зошто треба да внимавате на себе.

Крвен притисок

Високиот крвен притисок (хипертензија) се почесто се појавува кај луѓето со преголема тежина. Бидејќи хипертензијата може да резултира со различни степени на оштетувања на мозокот (мозочен удар) и на бубрезите (дегенерација) како и на срцето, многу е важно за пациентите со преголема тежина и висок крвен притисок да ја намалат тежината.

Поврзани написи:

Нашиот појадок за 1 минута

Клеточна исхрана - интелигентен избор за идеален баланс

 • Image 01

  Formula 1 - појадок за секого

  Идеален старт на денот. Неодолив вкус, брза подготовка, чиста храна без додатоци-директно од природата. Нискокалоричен, освежителен, оброк кој дава ситост, енергија, и се што ни треба за одлично расположение, стабилен апетит, подобар имунитет.

  Поефтино од хамбургер и било кој сендвич, исто колку бурек и јогурт.
  Прочитај повеќе

 • Thermojetics Yellow

  Растителен напиток од зелен и црн чај. Идеална замена за кафе.

  Кафето ни прави моментално чувство на будност. Добиваме енергија која трае кратко. Tелото бара нешто плус за одлична енергија. А чајов, на природен начин создава природна енергија загревајќи ги маснитe клетки, така на природен начин се ослободува енергија. Секој ден во топ форма, енергија, виталност, свежина. За динамични, постојано зафатени луѓе, и спортисти.

  Подобро чај отколку кафе. И паричникот ќе ни се насмее Embarassed
  Прочитај повеќе

 • Herbal Aloe Concentrate

  Алое - природна хидрација и здрав имунитет.

  Посебен екстракт врз база на сок од Алое Вера, во комбинација со бетакаротен, витамин А и PP, калциум и магнезиум, и јагленохидрати, а без масти и белковини. Природно помага за добра пробава и самопрочистување на телото. Одлично за оние кои се опоравуваат од болести и по фармаколошки и хемотераписки третмани.

  Заедно со вода, а може и без неа, одлично освежување. Дали алое или џус тетрапак ? Проценете сами. Од искуство знаеме што е правилен избор Embarassed
  Прочитај повеќе

 • Herbal Aloe Concentrate

  Гуарана - природна енергија и одличен фокус.

  1-2 брикети дневно за одличен ментален фокус, енергија, виталност, одлична циркулација, природен аналгетик. За главоболки, пијте повеќе вода и испијте 1-2 брикети гуарана дневно. Девојките уживаат во гуарана - менструалните циклуси се песна. А спортистите уживаат со овој додаток во исхраната: пред тренинг и за време на тренинг (зависно од спортот), и решен проблем со концетрација, фокус и природна енергија.

  Прочитај повеќе

 • Image 01 Појадок
 • Топач на масти Чај
 • Алое - додаток на водата Алое
 • Гуарана - енергија и фокус Гуарана
>