Печати

Како да ја ублажите гладта во текот на денот?

Напишано од Велнес тренер. Posted in Едукација.Исхрана

Дали во текот на денот, посебно во попладневните часови, или за време на викендите кога имате можеби повеќе време за одмор, се фаќате себеси како постојано грицкате нешто или можеби не грицкате, но цело време мислите на храна?

Еве неколку наши предлози за различни типови на храна кои ќе ве заситат на подолг временски период или ќе ви ја ублажат гладта и ќе направат да не мислите на храна:

Печати

Како да го одржите во добро здравје најважниот орган во вашето тело? Како до поздраво срце?

Напишано од Велнес тренер. Posted in Едукација.Исхрана

Неколку производи кои се од исклучителна важност за подобро здравје на најважниот орган во нашето тело – СРЦЕТО!

ДОМАТ
Содржи супстанци кои се нарекуваат биофлавоноиди и растителни влакна, кои успешно влијаат на намалување на нивото на лошиот холестерол во крвта.

АВОКАДО
Плодот од авокадото е богат со незаситени масни киселини кои ја намалуваат количината на холестерол и триглицериди во крвта. Богат е и со Б витамини, кои се многу важни за да имаме здраво срце. Препорачливо е неделно да се јадат две-три авокада, но поради високата калориска вредност не треба да се претерува со негово конзумирање.

Печати

Здрава навика, правилна исхрана

Напишано од Велнес тренер. Posted in Едукација.Исхрана

Здрава исхрана. Правилен избалансиран распоред на оброци.На повеќето од нас, ни е доволно да внесеме неколку мали промени во секојдневието, за да се храниме здраво и правилно.

Некој размислува да почне да јаде повеќе зеленчук и овошје, некој посакува да најде начин побрзо и поефикасно да се ослободи од масните наслаги во струкот или секоја недела да најде малку повеќе простор во личното време за вежбање. Но, во остварување на таквите цели не спречува фактот дека тешко наоѓаме време, а и мотивација за такви важни промени. Од каде да се почне ?

Печати

Лебот во исхраната

Напишано од Велнес тренер. Posted in Едукација.Исхрана

Лебот отсекогаш бил нераздвојна компонента од исхраната на нашиве простори. Тој е еден од најкорисните продукти за нашето здравје, бидејќи е богат со хранливи состојки за правилно функциониранје на организмот. Затоа лебот треба да биде дел од секоја здрава исхрана. Но, неговата хранлива вредност и неговиот квалитет зависат од неговиот состав, а пред се од видот и типот на брашното кое се користи.

Од поодамна е познато дека белиот леб направен од рафинирано брашно, не ги задоволува критериумите на квалитетна исхрана. Нутриционистите секогаш нагласуваат дека треба да се јаде леб направен од интегрално брашно, со цели житни зрна, со малку сол во него и без адитиви.

Поврзани написи:

Нашиот појадок за 1 минута

Клеточна исхрана - интелигентен избор за идеален баланс

 • Image 01

  Formula 1 - појадок за секого

  Идеален старт на денот. Неодолив вкус, брза подготовка, чиста храна без додатоци-директно од природата. Нискокалоричен, освежителен, оброк кој дава ситост, енергија, и се што ни треба за одлично расположение, стабилен апетит, подобар имунитет.

  Поефтино од хамбургер и било кој сендвич, исто колку бурек и јогурт.
  Прочитај повеќе

 • Thermojetics Yellow

  Растителен напиток од зелен и црн чај. Идеална замена за кафе.

  Кафето ни прави моментално чувство на будност. Добиваме енергија која трае кратко. Tелото бара нешто плус за одлична енергија. А чајов, на природен начин создава природна енергија загревајќи ги маснитe клетки, така на природен начин се ослободува енергија. Секој ден во топ форма, енергија, виталност, свежина. За динамични, постојано зафатени луѓе, и спортисти.

  Подобро чај отколку кафе. И паричникот ќе ни се насмее Embarassed
  Прочитај повеќе

 • Herbal Aloe Concentrate

  Алое - природна хидрација и здрав имунитет.

  Посебен екстракт врз база на сок од Алое Вера, во комбинација со бетакаротен, витамин А и PP, калциум и магнезиум, и јагленохидрати, а без масти и белковини. Природно помага за добра пробава и самопрочистување на телото. Одлично за оние кои се опоравуваат од болести и по фармаколошки и хемотераписки третмани.

  Заедно со вода, а може и без неа, одлично освежување. Дали алое или џус тетрапак ? Проценете сами. Од искуство знаеме што е правилен избор Embarassed
  Прочитај повеќе

 • Herbal Aloe Concentrate

  Гуарана - природна енергија и одличен фокус.

  1-2 брикети дневно за одличен ментален фокус, енергија, виталност, одлична циркулација, природен аналгетик. За главоболки, пијте повеќе вода и испијте 1-2 брикети гуарана дневно. Девојките уживаат во гуарана - менструалните циклуси се песна. А спортистите уживаат со овој додаток во исхраната: пред тренинг и за време на тренинг (зависно од спортот), и решен проблем со концетрација, фокус и природна енергија.

  Прочитај повеќе

 • Image 01 Појадок
 • Топач на масти Чај
 • Алое - додаток на водата Алое
 • Гуарана - енергија и фокус Гуарана