Category Archives: Совети

5 начини како да го усогласите биолошкиот часовник

За врската меѓу ХРАНАТА што ја јадеме и ВРЕМЕТО кога јадеме се дискутира веќе долго време. Сите ги знаеме народните верувања: „не јадете по 19 часот ако сакате да ослабете“, „наутро, прво напијте се чаша топла вода со лимон на празен желудник“ и уште многу други. Некои од овие верувања се научно докажани, а некои [ … ]

Главен и најдобар рецепт за здравје

урамнотеженост на исхраната, uramnotezenost na ishrana

Постои ли еден-основен и едновремено најдобар рецепт за здраво тело и здрав дух? Еден од кој „тргнуваат“ сите други? Постои рецепт или препорака сеедно, во една реченица: вратете ѝ се на природата! Или може како „спротивен“: причината за најголемиот број на болестите, ако не и на сите е-лошата исхрана! Имено, болестите поврзани со лошата и [ … ]

Стареењето и мозокот

Мозок-1

Стареењето е природна фаза во животот на секое битие. Често се поврзува со надворешиот изглед на човекот, а се занемарува стареењето на организмот и внатрешните органи- што, се разбира, е многу поважно. Тоа, пак, најнепосредно се поврзува со промената на начинот на живот, особено со режим на здрава исхрана и намалување на стресот. Со тоа [ … ]

Исхраната и нашето срце

Исхраната и срцето

Холандски научници го проучувале здравјето на жените кои живееле и гладувале кон крајот на Втората светска војна. Оние што внесувале 400 до 800 калории дневно имале 27% шанси повеќе да заболат од некое срцево заболување, подоцна во животот. Ова е прв директен доказ дека исхраната во раното доба влијае врз здравјето во иднина. Холандското гладување [ … ]

Сѐ за јаболкото

Jabolko

Јаболкото потекнува од Азија, северозападниот дел на Хималаите, а е распространето во сите делови на светот. Во свежа состојба јаболкото има најголема употребна вредност: сокови, сируп, компот, желе, мармелади, кандирани и сушени јаболка, вино, оцет од јаболка итн. Се препорачува секој да изеде најмалку 40 кг плодови годишно. Плодот од јаболкото содржи: вода од 76,7% [ … ]

Лековитата глина

Clay Dry Crack Surface Background Structure

Малкумина знаат дека глината содржи со векови акумулирана енергија од природата, која може извонредно да се „активира“ за превентива и лечење на многу болести. За нејзината „употребна вредност“ многумина знаат, многумина ја пробале, а не ја „признаваат“ само оние што не ја искусиле неговата благотворност. Одамна е откриено односно потврдено дека лековитоста глината им ја [ … ]

Додатоци во исхраната што ги препорачуваме за оваа зима

Додатоци во исхраната неопходни за зима Dodaoti vo ishranata neophodni za vo zima

Во зимскиот период сме повеќе изложени на сезонски вирусни инфекции како што се настинки и вирози. Покрај тоа, во студените месеци сме помалку изложени на сонце, а и на располагање имаме помалку свежи производи богати со микронутриенти во однос на пролетта и летото. Сето ова ја зголемува потребата на телото за дополнителен внес на хранливи материи што придонесуваат за [ … ]

Најважни 5 антиканцерогени овошја и зеленчуци

Jagodi, јагоди

Стручњаците велат дека пролетта е идеално време да „навалите“ на овошје и зеленчук кои, освен што се вкусни, можат да ви послужат како превенција на сите видови канцер. Подготвија листа од топ 5 антиканцерогени продукти: Пролетните јадења ќе го засилат вашиот имунитет и со помош на антиоксиданси ќе се бори против ќелиите на ракот и [ … ]

Како имунитетот функционира ? Основни факти

imunitet имунитет

Пренесуваме основни научни сознанија за имунитетот – како тој функционира. Дознај во продолжение Што е имунитетот ? Како имунитетот работи ? Зошто исхраната е клучна за имунитетот ? Совети за подобар имунитет As the world is slowly moving towards reopening industries, shops, and restaurants under certain conditions, we have to keep in mind one thing: [ … ]

Јадете риба што е можно почесто и повеќе

riba, риба, рибино месо, ribino meso

Рибиното месо и месо од говедо Рибиното месо во човечкиот организам се сварува за 3-4 часа, а месото од говедо за 10 и повеќе часа. Рибата одамна зазема важно место во исхраната. Од нутритивен аспект таа е важен извор на состојците многу потребни за човекот, посебно на белтоците. Рибиното месо е специфично, иако не се [ … ]

Подолг живот без шеќер

Шеќер и здравје

Тим на чело со Д-р Михаел Ристов, ендокринолог на Универзитетот во Јена, утврдил дека ограничувањето на глукоза, прост шеќер каков што се наоѓа во слатките и претставува примарен извор на енергија, го придвижува процесот со кој кај некои црви животниот век се продолжува до 25%, извести Ројтерс. Доколку ограничувањето на глукоза би имало слично дејство [ … ]

Водата како предизвик

Voda

Постојано слушаме за придобивките од водата во однос на здравјето. Таа е можеби најважниот од сите нутриенти. За некои има мала вредност, а за некои можеби и воопшто не е важна. Дали знаете колку е чистата вода важна и есенцијална за клеточната исхрана и за програмата за слабеење. Но, без разлика дали се работи за [ … ]

Приказна за витаминот Ц

Витамин Ц

Со помош на совети од книгата на Патриција Хаусман „Со храна и витамини против ракот“, од областа на применетиот нутриционизам, ви нудиме мала приказна за болагодатите на витаминот Ц, особено во превенцијата и лечењето на ракот, но и  предупредување на опасностите од негово претерано консумирање. Уште од стари врремиња витаминот Ц е познат како лек [ … ]

10-те заповеди на кожата

Nega na kozata

Дали знаете колку нега и треба на вашата кожа? Дали понекогаш сте помислиле колку е штетна или корисна целата онаа козметика и шминка која ја употребувате веднаш штом ќе станете? Прочитајте ги следните факти и размислете што ќе направите уште денес за да имате здрава и убава кожа. Еве ги 10-те заповеди на кожата. Размислете [ … ]

Сѐ за јаболковиот оцет

Јаболков оцет

Тој е извонреден лек на кој му се припишува чудотворна моќ и треба да стане дел од секојдневната исхрана. Утврдена е оптималната доза на јаболков оцет која треба да се зема во текот на еден ден. Тоа е раствор од 2 лажици оцет во млака, претходно провриена вода, со додадок на две лажици мед. Најнапред, [ … ]