Се за протеинските шејкови, дел 2

Моќта на протеинските шејкови е во брзината, хранливоста и вкусот

Тажна вистина а во истовреме и парадокс – но милиони луѓе во светот се пренајадени и ненахранети. Факт е дека ненагранетоста постои дури и кога се внесуваат многу калории – јадеме премногу храна со премала хранлива вредност. Современиот начин на живот ни овозможува храна насекаде, но најчесто високо преработена, со премногу калории, вкусна со недостаток на витални хранливи материи или нутриенти. А од друга страна, повеќето од нас не се физички активни, барем минимално колку е потребно.

Па така, повеќето од нас станавме пренајадени а во истовреме ненахрантени. Со начинот на исхрана кој овозможува голема колиина на калории а мала на витамини, минерали и антиоксиданси, добри се шансите нашето здравје да е во недоволно добра кондиција.

Во исто време сме пренајадени и ненахранети

Еден од начините „за да се врати под контрола“ односно да се урамнотежи е да се внесува повеќе храна која има добар нутритивен состав а малку калории. Тука, заменските оброци во вид на протеински шејкови можат многу да помогнат. Не само што можат да обезбедат урамнотежена исхрана, туку и се покажаа како безбедни и ефективни алатки за слабеење и котнтрола на телесната тежина.

Протеинските шејкови можат да послужат за различни цели. Некои шејкови со својат состав овозможуваат повеќе протеини во исхраната, додека пак други се комплетни оброци и можат да се користат како замена за оброци. Со Herbalife Nutrition ги имаме двата типа на шејкови. Нашиот број #1 најпродаван шејк Формула 1 е токму тоа. Во 2015-тата година беа продадени 67,1 милиони кутии шејкови Формула 1 – или во порции, вкупно се изедоа 1,53 милијарди порции!

Подготовката на Формула 1 шејкот, според инструкции за подготовка е едноставно ова: лесен за подготовка-здрав-избалансиран оброк. Овој шејк обезбедува протеини, масти и јаглехидрати потребни за добра исхрана и контрола на телесната тежина. Шејковите се направени со протеин од соја, и други извори на протеин како сурутка, млеко, грашок и сусам.

Што содржи една порција Формула 1 шејк

Една порција на Формула 1 шејк подготвена со 250 мл. безмасно млеко содржи:

 • 25 грама на протеин
 • 21 витамини и минерали
 • 30% од препорачаниот дневен внес на антиксидантот витамин А (како и бета краотин), Ц и Е
 • Повеќе од 25% од препорачаниот дневен внес на More than 25% of your recommended daily intake of калиум
 • Без холестерол, без транс масти

Придобивки

Бројни се придобивките од редовна употреба на избалансирани протеински шејкови:

 • Можат да помогнат во задоволувањето на потребите од хранливи материи
 • Брзо се подготвуваат. Фактот дека протеинските шејкови се храна во движење е огромен плус. Откако ќе се подготви шејкот, тој е подготвен да го испиете и во движење.
 • Шејковите се во различн ивкусови.
 • Го олеснуваат следњето и баланисрањето на внесот на калории

Различни шејкови и различни вкусеви

Интересно е и што шејковите можете да ги збогатувате со разни додатоци, како дополнителен протеин, овошје и зеленчук и било што друго. Еве неколку начини:

 • Протеин – Потребите за протеин се разликуваат од човек до човек – зависно од возраста, полот, големината и составот на телото. Протеинскиот додаток може да биде еден од додатоците, како што е Herbalife Personalized Protein Powder Pow, што е еден од најлесните начини да добиете повеќе протеини и да ја прилагодите количината на вашите лични потреби. Плус, се меша лесно со Формула 1 шејкот и не го менува вкусот. Доаѓаат во комбинација и засилувачи на млечни производи без маснотии или малку маснотии, како урда, сирење од рикота или јогурт – и тиеможе да се користат за да се обезбедат дополнителни протеини.
 • Овошје и зеленчук – Покрај типичните бобинки или банани, можеби ќе пробате шејкот да го мешате со помалку типични овошја како киви, семе од калинка, гуава или диња. Зеленчук како варен морков, тиква, цвекло или тиква се одлични засилувачи на шејкот бидејќи тие се благо слатки. И зеленчуците како спанаќот се благи по вкус и се одлични додатоци на шејкот. Плус, тоа е лесен начин да се јадат повеќе порции овошје и зеленчук секој ден.
 • Корисни масти – Семињата како лен, коноп, чиа или сончоглед додаваат малку во шејкот, и даваат малку засилување со минерали (особено бакар и цинк) и омега-3 масни киселини. Путер од ореви – како бадемово, орев или ф’стаци – исто така придонесуваат за повеќе цинк и бакар, заедно со некои протеини и растителни влакна.
 • Повеќе расителни влакна (fiber) – Овесни снегули, чиа семе, ленено семе, јаболка и бобинки помагаат за зајакнување на шејкот со растителни влакна – тоа е типот на влакна што во спој со водата набабруваат, и придонесуваат за чувство на ситост. Моркови, повеќето други семиња и растенија со лиснато зелена боја можат да ја зголемат количината на нерастворливи влакна во вашата диета – вид на влакна кои ви помагаат за редовна пробава и одржување на телесната тежина. Добра идеја е и да додадете Herbalife Active Fiber Complex®, кој ги обезбедува двата типа влакна.
 • Зачини и билки – Обидете се со малку сладок цимет, морско оревче, сос или каранфилче, или додадете малку зачинета топлина со ѓумбир или дури и цртичка од бел пипер. Бидејќи тие се растителни производи, зачините исто така придонесуваат за фитонутриенти и антиоксиданти. Билките можеби не се нешто за кое сте размислувале да го додадете во вашиот шејк, но има многу билки кои навистина функционираат добро, како што се нане, рузмарин, мајчина душица или босилек.
 • Екстракти и делови од кора од лимон или портокал – Малку свежа кора од лимон или портокал додава свеж вкус на вашиот шејк, а има и неколку здрави масла во лушпата од цитрус, исто така. Исто така, тука се и сите видови екстракти при рака како опција за додатоци- како чиста ванила, бадемово млеко, кокос и пеперминт за дополнително зајакнување на вкусот.
 • Дигестивна поддршкаHerbalife Herbal Aloe Concentrate® додава благ сладок вкус на вашиот шејк и помага во поддршката на апсорпцијата на хранливи материи во дигестивниот тракт. Јогуртот содржи пробиотици – „добрите“ бактерии кои помагаат за поддршка на здравјето на дигестивниот систем. И ѓумбирот и пеперминтот се познати помагачи во дигестивниот процес. Семето чиа е многу богат извор на растворливи влакна, кој го поддржува растот на добрите бактерии во цревата.

И да започнете со шејк од ванила, сите овие додатоци ви овозможуваат скоро бесконечна разновидност на вкусеви на шејк. Така, секој си го избира својот омилен вкус, а притоа го задржува балансот на нутриенти.

 

 

Извор: By Susan Bowerman, MS, RD, CSSD, FAND, Director, Worldwide Nutrition Education and Training, Herbalife
September 02, 2016

Related posts