РУБРИКА: ЗДРАВЈЕ>Советник

Здрав живот

Здрав живот

Најчеста препорака: спортувајте. Кој било спорт дејствува благотворно врз вашата психо-физичка конституција. Притоа, под спортување се подразбира и рекреирање, иако е сосема различно од занимавањето со спорт (не само професионално). Интересно е да се дознае и научи-запомни како дејствуваат одделни спортови врз организмот, но да се применуваат и некои други важни совети за вашето здравје. [ … ]

Хидротерапија-лечење со вода

Хидротерапија

Во книгата на Др Ендрју Стенвеј „Алтернативна медицина-водич во природните терапии“, соодветно внимание ѝ се посветува и на хидротерапијата. Ја користиме за некои основни сознанија, упатства, совети: Употребата на водата како предхрана и лек е мошне стара. Велат дека Клеопатра се бањала во магарешко млеко за да ја сочува убавината на својата кожа, а древните [ … ]

Природна козметика

Prirodna kozmetika

Една индијанска пословица вели: „Во билките може да се најде сета моќ на овој свет. Оној што ќе ги сознае нивните тајни својства, станува семоќен!“ Денес постојат разни „природни“ козметики. Како да ја препознаете вистинската Природната козметика стана тренд во последниве години. Сѐ почесто се среќаваме со изразите natural и organic. Еве неколку насоки кои [ … ]

Препорака за добро здравје: јадете кромид!

Кромид

И тоа што почесто, секој ден, во неограничени количества. Кромидот го јакне срцето, го регулира високиот крвен притисок, ги отстранува несоницата и нервозата, го олеснува искашлувањето, го регулира шеќерот во крвта, дејствува како диуретик и лаксативно средство, помага кај несвестицата, го регулира варењето, лечи воспаление на крајници и засипнатост, болести на градите и бронхиите, водената [ … ]

Најбизарни здравствени совети што можат да ви помогнат

Zdravje

Напредокот на медицината овозможи широк распон на медикаменти за лечење на бројни болести, но научниците сугерираат дека некои можат да се лечат и на поинаков начин. На луѓето кои патат од алергии им сугерираат да се избричат. Сите мажи кои имаат некој вид на алергија, поради која често киваат, треба да ги избричат мустаците и [ … ]

Што ги прави жените среќни?

Среќна жена

Стручњаците психолози и психијатри, а особено големите познавачи на женското срце велат дека одговорот е мошне едноставен. Сѐ што треба е да оставите траен впечаток, и тоа врз нејзините емоции. Кога ќе успеете во тоа, сѐ би требало да тече „мазно“. Еве „конкретизација“ за оние на кои нешто или многу не им е јасно: Повеќето [ … ]

10 грозни машки навики

Бричење

Не морате да верувате дека постојат грозни машки навики. Доволно е ако ве забават-поднасмеат, а ќе биде уште подоволно ако селектирате-некои да отфрлите, а друг(и) да додадете. Се разбира, штом постојат машки мора да постојат и женски грозни навики. Само што сѐ уште никому не му текнало да ги издели, изброи и да ги назначи [ … ]

Осум едноставни начини да се контролира стресот

Stres

Едноставни промени во држењето, навиките, размислувањето и однесувањето, обично доведуваат до редуцирање на стресот и напнатоста. Еве осум брзи и едноставни работи кои стручњаците препорачуваат веднаш да ги примените за да го држите своето ниво на стрес под контрола. 1. Контролирајте ја лутината Размислете за ситуација во која сте вознемирени или лути за нешто тривијално [ … ]

Самоодбрана против стресот

Постојат многу совети како да си обезбедите мирен, спокоен живот, односно вашето урбано живеење да биде хармонично, па и долговечно. Оние чија цел е токму „нормалниот дијалог“ помеѓу себе си и средината и околината во интимните, работните и секакви други односи, што ги воспоставуваме и/или ги негуваме секојдневно, не чекаат совети од други, туку воспоставиле [ … ]

Трикови за убавина

Сензуални усни

Жените ширум светот користат традиционални трикови за убавина кои им помагаат да го одржуваат својот изглед. Повеќето најчесто посегнуваат по маслиново масло и мед, но понекогаш е добро да се позајмат трикови и од жени од други земји. Најинтересни и најпрактични совети за убавина од разни делови на светот: Бразилски антицелулитен третман и рецепт за [ … ]

Чоколадото ги поттикнува менталните функции

Чоколадо

Чоколадото, чија кардиоваскуларна благотворност е веќе откриена во клиничките испитувања, е добро и за мозокот. Го поттикнува протокот на крвта. Првото испитување го спровел Јан Мекдоналд, од медицинската школа во Нотингем, Велика Британија, над млади, здрави жени. Тој сакал да види дали пијалок богат со флавоноид, сусптанција содржана во зрното на какао, ќе ги поттикне [ … ]

Суштинското за љубовта

Ljubov-1

Знаеме многу за неа? Се разбира. Но не точно колку? Има ли таа свој говор, свој јазик различен од секој друг? Што велат стручњаците? Често за љубовта слушаме теории, а некогаш се фаќаме самите или не фаќаат како теоретизираме-„филозофираме“ за неа. За советите односно советувањето да не правиме муабет. Едни нѐ советуваат на еден начин [ … ]

Далтонизам

Далтонизам

Далтонизам е вообичаен израз за пореметување на препознавање на бои. Го опишал англискиот научник John Dalton на крајот од 18. век, а врз основа на сопствено искуство оти и самиот имал проблем со препознавање на боите. На мрежницата на окото се наоѓаат нервни завршетоци-фоторецептори за три темелни бранови должини на светлината и ги делат во [ … ]

Разлики и во брчките: „модерни“ и „класични“

Grandfather Statue Old Man Sculpture Elderly Man

Веројатно на малкумина од вас им паднало на ум дека може да се прави разлика и помеѓу брчките, а во зависност од „причинителот“. Се разбира, тоа едновремено значи и нивни различни „третмани“ и пред сѐ превенции против нив. Да, воопшто не е лесно да се препознае различноста. Брчки се брчки: подлабоки или поплитки, подебели или [ … ]

Од тајните на пивото

Пиво Tuborg

Пивото е всушност течен леб- грижливо обработен сок од житарици. За негово правење се потребни и умешност и наука. Први во чест на своите богови го произведувале и пиеле Сумерците. Подоцна тоа се вдомило и станало омилен пијалок во многу други земји, главно на север на Европа. Ако сте имале можност да испиете чаша од [ … ]