Печати

Дали уживате во готвењето дома?

Напишано од Велнес тренер. Posted in Едукација.Исхрана

Домашна кујнаПред само 50-тина години нашата храна била поприродна. Немало микробранови печки, готови јадења, ланци ресторани за брза храна.

Готвењето дома беше своевиден стандард. Се правеа јадења од сезонски намирници, природни, органски и свежо приготвени. Беше помалку комплицирано да се јаде. Луѓето не беа постојано бомбардирани од истражувања поврзани со храната која ја јадат. Не моравме да се плашиме од тоа што би требало да јадат, а што не.

За разлика од ова помислете колку често седнувате на маса, погледнувате во чинијата и помислувате: „Треба да јадам повеќе зеленчук“, или „ова содржи премногу маснотии, калории, јаглехидрати“?

Мислите дека вашата баба ја мачеле вакви мисли? Сигурно не! Во нивно време храната била наменета за јадење, а не за анализирање.

Печати

Formula 1 шејк - заменски оброк

Напишано од Велнес тренер. Posted in Хербалајф клеточна исхрана

Ако во текот на една година, секој свој ден го започнете со квалитетен, хранлив појадок, како што е Herbalife Formula 1 шејкот, ќе бидете спремни за сите предизвици кои денот ви ги носи - во добра форма, сити и полни со енергија. Хербалајф Формула 1 шејкот е осмислен и направен од врвни научници, стручњаци за исхрана и тој претставува урамнотежен и оптимален оброк, кој е многу вкусен и може лесно да се вклопи во вашиот начин на живот.

Хербалајф Формула 1 шејкот е оптимален оброк кој може да се користи за контрола на тежината или само за одржување на урамнотежена исхрана, што на милиони луѓе во светот им помогнало да постигнат резултати на кои се навистина горди.

Печати

Дали стресот ги качува килограмите ?

Напишано од Велнес тренер. Posted in Едукација.Исхрана

Здрав начин на исхрана може да ви помогне да се заштитите.

Во динамичниот начин на живот, каков што денес повеќето од нас го имаме, има премногу стрес – грижи околу работата, финансиите и други проблеми од секојдневниот живот. Но, додека секојдневниот стрес може да не поттикне да се справиме со она на што наидуваме попатно, премногу стрес во подолг временски период може да го земе својот данок и да се рефлектира на нашиот организам и надворешен изглед.

Стресот може да го нападне имуниот систем. Кога здрав имун систем зависи од исхрана богата со нутриенти, добрата нега е најдобрата одбрана против болести, посебно во текот на секојдневен стрес.

Печати

Јадете правилно – јадете зелено!

Напишано од Велнес тренер. Posted in Едукација.Исхрана

Уште од дете знаете дека мора да се јаде зеленчук. Но, како дете, веројатно сте го јаделе зеленчукот за да го добиете својот омилен десерт!

Сега, ако размислувате за сопствената добросостојба знаете дека е време да се јаде свеж зеленчук, без никакви условувања и притисоци. Заради богатство со животно важни нутриенти важно е да се изедат пет порции овошје и зеленчук дневно.

Дали сте загрижени заради хранливите вредности на храната која секојдневно ја јадете?

Поврзани написи:

Нашиот појадок за 1 минута

Клеточна исхрана - интелигентен избор за идеален баланс

 • Image 01

  Formula 1 - појадок за секого

  Идеален старт на денот. Неодолив вкус, брза подготовка, чиста храна без додатоци-директно од природата. Нискокалоричен, освежителен, оброк кој дава ситост, енергија, и се што ни треба за одлично расположение, стабилен апетит, подобар имунитет.

  Поефтино од хамбургер и било кој сендвич, исто колку бурек и јогурт.
  Прочитај повеќе

 • Thermojetics Yellow

  Растителен напиток од зелен и црн чај. Идеална замена за кафе.

  Кафето ни прави моментално чувство на будност. Добиваме енергија која трае кратко. Tелото бара нешто плус за одлична енергија. А чајов, на природен начин создава природна енергија загревајќи ги маснитe клетки, така на природен начин се ослободува енергија. Секој ден во топ форма, енергија, виталност, свежина. За динамични, постојано зафатени луѓе, и спортисти.

  Подобро чај отколку кафе. И паричникот ќе ни се насмее Embarassed
  Прочитај повеќе

 • Herbal Aloe Concentrate

  Алое - природна хидрација и здрав имунитет.

  Посебен екстракт врз база на сок од Алое Вера, во комбинација со бетакаротен, витамин А и PP, калциум и магнезиум, и јагленохидрати, а без масти и белковини. Природно помага за добра пробава и самопрочистување на телото. Одлично за оние кои се опоравуваат од болести и по фармаколошки и хемотераписки третмани.

  Заедно со вода, а може и без неа, одлично освежување. Дали алое или џус тетрапак ? Проценете сами. Од искуство знаеме што е правилен избор Embarassed
  Прочитај повеќе

 • Herbal Aloe Concentrate

  Гуарана - природна енергија и одличен фокус.

  1-2 брикети дневно за одличен ментален фокус, енергија, виталност, одлична циркулација, природен аналгетик. За главоболки, пијте повеќе вода и испијте 1-2 брикети гуарана дневно. Девојките уживаат во гуарана - менструалните циклуси се песна. А спортистите уживаат со овој додаток во исхраната: пред тренинг и за време на тренинг (зависно од спортот), и решен проблем со концетрација, фокус и природна енергија.

  Прочитај повеќе

 • Image 01 Појадок
 • Топач на масти Чај
 • Алое - додаток на водата Алое
 • Гуарана - енергија и фокус Гуарана
>