Тренд на денешницата – и децата со дијабетис тип 2

Признале ние или не – сите ние, цела светска популација стануваме сè потешки и потешки. Куп фактори влијаат на овој тренд, кој наместо да опаѓа во последните 10-20 години и натаму е во пораст. „Брзиот“ начин на живот, немање ред во оброците, неправилни дневни рутини, нездрави навики, … воопшто начинот на кој живееме е животниот стил кој го живеат и децата. И, така, денес педијаторот ќе им каже на родителите дека на родителите „Вашиот 11 годишно дете има дијабетис тип 2“ или „Вашето 16 годишно дете има остеопороза“. Во минатото, дијагнозата дијабетис тип 2 (кој се нарекува и „крал на дијабетисот“) била резервирана за повозрасните (над 50 години) кои ималте прекумерна телесна тежина. Но, денес тоа непишано правило не важи.

Родителите се соочуваат со тешка борба кога станува збор да ги натераат децата да бидат поактивни и да јадат здрава храна. Како и возрасните, многу деца се соочуваат со притисок од премногу обврски, работа и премалку време за активности во слободното време, а технологијата и другите „играчки“ како телевизија, видео игри или социјални мрежи (tik tok, facebook, instagram, …) често ги држи и децата во затворени простории. Изборот на храна е под влијание на вкусот, цената и практичноста, а многу намирници се продаваат како „кул“ – нешто што децата можеби го ценат повеќе од здравата исхрана.

На крајот на краиштата, родителите се одговорни да им помагаат на децата да направат правилен избор и да се осигураат дека има здрава храна дома е одлично место за почеток. Родителите, исто така, треба да им дадат пример на своите деца со тоа што ќе јадат правилно и ќе останат активни.

Еве неколку совети како да му помогнете на своето дете да јаде паметно и да игра напорно:

 1. Чувајте сад со свежо цело овошје на кујнскиот пулт каде што може да се види, или малку исечено овошје или зеленчук на чист поглед кога вратата од фрижидерот е отворена. Со тоа што овие производи ги прават удобни и лесни за консумирање, децата имаат поголема веројатност да ги јадат.
 2. Земете ги децата во маркет со вас и искористете го времето за едукација за исхраната. Постарите деца можат да научат како да читаат етикети на храна и да уживаат во правењето споредби помеѓу артиклите и пребарувањето по поздрави алтернативи. Можете исто така да преговарате со вашите деца со избирање ставки заедно за кои и двајцата се согласувате дека се прифатливи.
 3. Вклучете ги вашите деца во подготовката на храната. Децата имаат многу поголема веројатност да јадат храна кога тие помогнале да се подготви. Ако уживате во готвењето, поттикнете го своето дете да проба нова храна така што ќе подготвите нови јадења со вас.
 4. Бидете трпеливи кога се обидувате да ги натерате децата да пробаат нова храна. Истражувањата покажуваат дека повторувањето на храната во менито помага да се прифатат новитет – затоа продолжете да нудите храна и охрабрете ги децата да пробаат „само залак“. Можеби ќе бидат потребни повеќе од десетина обиди, но вреди да се трудите.
 5. Бидете добар модел. Тешко е за зафатените родители секоја вечер да ставаат урамнотежен оброк на маса, но децата треба да знаат дека нивните родители го ценат сопствениот нутриционистички внес. Обидете се да вклучите зеленчук или салата за време на оброците и послужете овошје за десерт.
 6. Помогнете им на вашите деца (и себеси) со контрола на порциите. Послужете ја храната од кујната, наместо да ставате јадења за послужување во семеен стил на масата, за да избегнете да земете „уште една лажица“. Истражувањата покажуваат дека имаме тенденција да го јадеме она што ни е послужено – без разлика дали е малку или многу – и празната чинија обично сигнализира дека сме готови.
 7. Немојте да бидете сами на каучот. Вашите деца треба да знаат дека го цените активниот начин на живот. Излезете со нив на отворено за возење велосипед, џогирање или за да пукате со обрачи и погрижете се тие да знаат колку добро се чувствувате кога ќе ви се испумпува крвта.
 8. Планирајте однапред. Полесно е да се каже отколку да се направи, но планирањето на оброците пред време, правењето список за купување и подготвувањето оброци однапред за неколку дена за да имате додатоци при рака може да ви помогне да ги направите вечерните оброци помалку стресни.
 9. Паметни ужинки. На активните деца им требаат грицки, но типичната храна за ужина е полна со масти и шеќер. Чувајте ги газираните пијалоци и чипсот надвор од дома, но имајте при рака овошје, јогурт, кашкавал, јаткасти плодови или соја ореви или здрави житарки за оние напади со грицки. И децата сакаат сами да прават смути, па чувајте малку млеко, свежо или замрзнато овошје и малку протеин во прав и оставете ги да експериментираат.
 10. Вградете го вежбањето во вашиот ден и поттикнете ги вашите деца да го прават истото. Ако зборувате на телефон, шетајте низ домот додека разговарате, наместо да седите. Најдете работи до кои можете да пешачите, наместо да земете автомобил. Одете по скалите наместо со лифтот и паркирајте неколку блокови подалеку од трговскиот центар.

Бидете пример на своите деца. Наместо сладолед или чоколадо, изедете едно јаболко. Престанете да пушите. Намалете го времето поминато пред телевизор, компјутер, оставете го мобилниот телефон. Излезете на прошетка со вашите деца. Земете го со вас и вашето куче, така да и тоа ќе има некаква физичка активност, бидејќи и кај нив го има истиот проблем со ризик од дијабетис доколку се предебели и не се движат.

Дијабетис тип 2

Трендови во лечењето на дијабетис тип 2

 • Индивидуализиран пристап на лекарите кон секој пациент: се обидуваат да го разберат профилот на секој пациент за да предложат персонални терапии и планови за исхрана.
 • Постојано се произведуваат иновации во технологијата: конитуални гликозни монитори, инсулински помагала и мобилни апликации кои помагаат пациентите да ги пратат своите нивоа на глукоза и да применуваат подобра контрола врз своето заболување.
 • Некои истражувања се фокусираат на алтернативни методи како акупунктура и одредени додатоци, како цимет и лубеница, кои можеби имаат потенцијал во контролирање на нивоата на глукоза во крвта.
 • Фармацевтските компании и истражувачки центри продолжуваат да работат на развој на нови лекови и терапии за лекување и контролирање на дијабетис тип 2. Ова вклучува иновации во областа на инсулинските терапии, инхибитори на глюкагон-подобен пептид (GLP-1) и др.

Спречи наместо да лечиш

Класика реченица која сите ја знаеме, но не ја применуваме: подобро да се спречи отколку да се лечи. Како – е лесно, но Зошто-то е поважно од „како“.  Одличната исхрана и редовна физичка активност остануваат основни компоненти во менаџментот на дијабетис тип 2. Последни истражувања го потврдуваат значењето на здравата исхрана и вежби кај пациентите со дијабетис.

Ако имаш прекумерна тежина, тогаш фати се заработа. Слабеење ! Па и не така тешко и невозможно да го стопиш вишокот 5, 10, 15, 30, па и повеќе килограми. Ти треба само одлука !

Фит Маратон

Е, нашето како. Наша бесплатна апликација за слабеење чии корисници намалуваат од 2 до 5 за само 10 дена. Онлајн игрица во која секој е победник !

Слабееме на забавен начин во група и се натпреваруваме за најдобар фит резултат. Групата е составена од 8 играчи + 1 капитен. Капитенот е искусен тренер за исхрана. 1 круг трае 10 дена, се слабее од 3-5 кг. Секој ден признание за најдобрите резултати. ите активности се online (Zoom, Telegram) и во живо.

Без лимити во Фит Маратон

Не е важно каде живеете (поврзани сме 24/7 преку интернет). Потребен Ви е само мобилен и интернет (а тоа го имаме сите). Важно е да зборуваме ист јазик (македонски, српски, англиски).

Што ќе добиеш во Фит Маратон

Свој личен тренер 24/7. Дневен план на оброци и програма со производи. Дневни препораки за фит резултат од преку 300 врвни светски доктори. Идеи за здрави оброци, ужинки, е-книга со рецепти. Дел од група за поддршка каде се сите со иста цел. Дружење, забава, мотивација, инспирација и едукација.

Закажи си инфо разговор и подобрувај си ги своите навики за да спречиш, наместо да лечиш, или да си дадеш поддршка во полесно справување од последиците кои веќе ги имаш со дијабетис тип 2. Клик на линк.

 

Користен материјал: Herbalife
Фото: Herbalife, CC

Related posts