Факти и корисни совети за јаболката

Факти и корисни совети:

  • Дали знаете дека во светот постојат повеќе од 7000 видови на јаболки?
  • Измијте ја пред јадење, за да ги отстраните сите хемикалии.
  • Најхранлива е кога се јаде свежа, со кора, која содржи најмногу билни влакна.
  • Како состојка за салата, кога ќе ја исецкате на парчиња, попрскајте ја со сок од лимон за да не потемни.
  • Зрелите свежи јаболки може да се користат како лаксатив, а незрелите сварени јаболки имаат спротивно својство (средство против дијареа).

Чување:

  • Ставете ги во пластична ќеса со можност за струење на воздухот.

Како повеќе да го користите ова овошје?

  • Насецкајте ја и додадете ја на житариците и зобената каша за појадок, на овошните и пикантните салати. Извонредни се како зготвени или печени, во пецива, во овошни пити или колачи. Пробајте пире од јаболка како додаток на свинско месо, или сенвич со јаболка и сирење.
  • Јаболката помага во варење на вишокот на протеини и масни киселини.
  • Додадете исецкана јаболка кога готвите црвена или зелена зелка за да се смали надуваноста која зелката ја предизвикува.
  • Поретко ќе го посетувате личниот лекар ако секојдневно јадете овошје… особено ако се во прашање јаболки!

Не заборавајте дека јаболката е диететски производ за контрола на тежината, како и Formula 1 производот кој е направен според модерната прехрамбена технологија, а истиот е посебно осмислен за да содржи единствена мешавина на состојки со протеини од највисок квалитет, јаглехидрати, витамини, минерали, растителни влакна и лековити билки.

Related posts