Овесен колач со путер од кикирики и џем

Состојки

2/3 шољи овесни снегулки
1 лажица Herbalife протеински напиток во прав – купи тука
2 мали лажици путер од кикирики
2 1/2 мали лажици чиа семе
90 мг стевиа
1 шоља замрзнати малини
3/4 шоља незасладено бадемово млеко

Како се подготвува

  1. Изматете го Herbalife протеинскиот напиток во прав во бадемовото млеко додека не се изедначи. Додадете овес, 1/2 лажица чиа семе и мешајте додека не се соедини. Потоата ставете на страна.
  2. Ставете малини во сад за микробранова печка од 1 до 1 1/2 минути или додека не можат лесно да се пасираат со задниот дел од лажицата.
  3. Испасирајте ги малините додека не останат неколку парчиња. Потоа додадете стевиа и преостанатите чиа семиња и промешајте.
  4. Ставете во слоеви овес со џем од малина и стопен путер од кикирики во тегличка. Ставете во фрижидер преку ноќ.
  5. Сервирајте разладено или загрејте 1 до 1 1/2 минути пред сервирање.

Related posts