Златни филети од лосос

Што се ни е потребно за овој превкусен оброк „Златни филети од лосос“:

  • 4 филети од лосос (по околу 150 г)
  • 100 г крем-сирење
  • 60 г палента (пченкарно брашно)
  • 1 лажица власец
  • 1 лажица магдонос
  • 2 лажици рендан пармезан
  • Малку лимон

Како се подготвува ?

Загрејте ја рерната на 180 степени. Ставете ги палентата, власецот, магдоносот, пармезанот и сокот од лимон во сад и добро измешајте. Филетите премачкајте ги со крем-сирење. Извалкајте ги во мешавината од палента за да бидат добро покриени и ставете ги во намрсено тавче или тавче обложено со хартија за печење. Печете ги 10-15 минути. Сервирајте ги со салата.

Нутритивни вредности

Протеин: 38 г
Калории: 440
Јаглехидрати: 11,8 г
Масти: 26г
Растителни влакна: 1,8г

Related posts