Category Archives: Совети и едукација за исхрана

Што е тоа персонализирана исхрана ? #1

dr. david heber, personalizirana ishrana, персонализирана исхрана

Пренесувам краток совет и сублимирано знаење од врвниот светски нутриционист Dr. David Heber за тоа што е персонализирана програма за исхрана. Благодарни сме што ние, членовите на Herbalife Nutrition, имаме ваква исклучителна можност да учиме од прва рака врвна наука и да сме тренери за исхрана кои знаат на едноставен начин да пренесат практични информации […]

Барате деловна можност која ќе ви го смени животот? Откријте зошто милиони луѓе ширум светот се занимаваат токму со ова

Herbalife Nutrition нуди деловна можност и за мажи и за жени што им овозможува да остваруваат дополнителен приход и притоа да им помагаат на своите клиенти и заедници да водат здрав, активен начин на живот. Еве неколку причини зошто нашата деловна можност е толку привлечна и зошто толку многу луѓе го избираат Herbalife Nutrition: Имаат можност […]

Како да ги надминете кризите за храна: 12 здрави ужинки

здрави ужини, zdravi uzini, uzini, ужини

Нивото на енергија меѓу оброци може да го одржуваме со хранливи, урамнотежени ужинки. Ако ги избираме паметно, ужинките може да ни бидат од голема корист. Хранливи, урамнотежени ужинки можат да ни го одржуваат нивото на енергија меѓу оброците. Мали, хранливи ужинки може да ни помогнат да го контролираме гладот до следниот оброк, плус нема да […]

Наследството на директната продажба: Борба против невработеноста и овозможување претприемништво

Herbalife Nutrition, директна продажба, direktna prodazba, Хербалајф нутришн

Директната продажба има богато и уникатно наследство што на многумина не им е познато.  Се работи за индустрија што почна да се појавува заедно со развојот на цивилизациите. Често нарекувана и „социјална продажба“ зашто воспоставува директна релација помеѓу дистрибутерот и клиентот, директната продажба е концепт со кој клиентите имаат можност да набавуваат производи директно од добавувачот, […]

5 начини како да го усогласите биолошкиот часовник

За врската меѓу ХРАНАТА што ја јадеме и ВРЕМЕТО кога јадеме се дискутира веќе долго време. Сите ги знаеме народните верувања: „не јадете по 19 часот ако сакате да ослабете“, „наутро, прво напијте се чаша топла вода со лимон на празен желудник“ и уште многу други. Некои од овие верувања се научно докажани, а некои […]

Главен и најдобар рецепт за здравје

урамнотеженост на исхраната, uramnotezenost na ishrana

Постои ли еден-основен и едновремено најдобар рецепт за здраво тело и здрав дух? Еден од кој „тргнуваат“ сите други? Постои рецепт или препорака сеедно, во една реченица: вратете ѝ се на природата! Или може како „спротивен“: причината за најголемиот број на болестите, ако не и на сите е-лошата исхрана! Имено, болестите поврзани со лошата и […]

Стареењето и мозокот

Мозок-1

Стареењето е природна фаза во животот на секое битие. Често се поврзува со надворешиот изглед на човекот, а се занемарува стареењето на организмот и внатрешните органи- што, се разбира, е многу поважно. Тоа, пак, најнепосредно се поврзува со промената на начинот на живот, особено со режим на здрава исхрана и намалување на стресот. Со тоа […]

Исхраната и нашето срце

Исхраната и срцето

Холандски научници го проучувале здравјето на жените кои живееле и гладувале кон крајот на Втората светска војна. Оние што внесувале 400 до 800 калории дневно имале 27% шанси повеќе да заболат од некое срцево заболување, подоцна во животот. Ова е прв директен доказ дека исхраната во раното доба влијае врз здравјето во иднина. Холандското гладување […]

Сѐ за јаболкото

Jabolko

Јаболкото потекнува од Азија, северозападниот дел на Хималаите, а е распространето во сите делови на светот. Во свежа состојба јаболкото има најголема употребна вредност: сокови, сируп, компот, желе, мармелади, кандирани и сушени јаболка, вино, оцет од јаболка итн. Се препорачува секој да изеде најмалку 40 кг плодови годишно. Плодот од јаболкото содржи: вода од 76,7% […]

Лековитата глина

Clay Dry Crack Surface Background Structure

Малкумина знаат дека глината содржи со векови акумулирана енергија од природата, која може извонредно да се „активира“ за превентива и лечење на многу болести. За нејзината „употребна вредност“ многумина знаат, многумина ја пробале, а не ја „признаваат“ само оние што не ја искусиле неговата благотворност. Одамна е откриено односно потврдено дека лековитоста глината им ја […]

Додатоци во исхраната што ги препорачуваме за оваа зима

Додатоци во исхраната неопходни за зима Dodaoti vo ishranata neophodni za vo zima

Во зимскиот период сме повеќе изложени на сезонски вирусни инфекции како што се настинки и вирози. Покрај тоа, во студените месеци сме помалку изложени на сонце, а и на располагање имаме помалку свежи производи богати со микронутриенти во однос на пролетта и летото. Сето ова ја зголемува потребата на телото за дополнителен внес на хранливи материи што придонесуваат за […]

Најважни 5 антиканцерогени овошја и зеленчуци

Jagodi, јагоди

Стручњаците велат дека пролетта е идеално време да „навалите“ на овошје и зеленчук кои, освен што се вкусни, можат да ви послужат како превенција на сите видови канцер. Подготвија листа од топ 5 антиканцерогени продукти: Пролетните јадења ќе го засилат вашиот имунитет и со помош на антиоксиданси ќе се бори против ќелиите на ракот и […]

Чај за младост – зелен чај

Зелен чај, zelen caj

Зелениот чај ја продолжува младоста, а го намалува ризикот од болести на срцето и крвните садови. Исто така ја намалува опасноста од раст на тумор, дејствува противвоспалително и воопшто го намалува ризикот од заболувања и смртност. Помага и за слабеење. Зелениот чај е традиционален чај од кинеско потекло. Распространет е на Далечниот Исток, посебно во […]

Како имунитетот функционира ? Основни факти

imunitet имунитет

Пренесуваме основни научни сознанија за имунитетот – како тој функционира. Дознај во продолжение Што е имунитетот ? Како имунитетот работи ? Зошто исхраната е клучна за имунитетот ? Совети за подобар имунитет As the world is slowly moving towards reopening industries, shops, and restaurants under certain conditions, we have to keep in mind one thing: […]

Јадете риба што е можно почесто и повеќе

riba, риба, рибино месо, ribino meso

Рибиното месо и месо од говедо Рибиното месо во човечкиот организам се сварува за 3-4 часа, а месото од говедо за 10 и повеќе часа. Рибата одамна зазема важно место во исхраната. Од нутритивен аспект таа е важен извор на состојците многу потребни за човекот, посебно на белтоците. Рибиното месо е специфично, иако не се […]