СОВЕТИ И ПРЕПОРАКИ

Новости директно од светски признати нутриционист – експерти за нутриционизам, исхрана и други велнес области. Дознаваме, учиме, пренесуваме, препорачуваме. За твој целосен велнес.

Како да го контролирате гладот: 5 докажани стратегии за да го намалите вашиот апетит

Да научиме како да го контролирате гладот е веројатно најголемата пречка кога сте на план за слабеење. Тоа е најчеста поплака од сите наши клиенти. Некои луѓе се жалат за броење калории или водење дневник за храна; други негодуваат да одвојуваат време за вежбање. Но, не поминува ден кога некој ќе каже дека едноставно не може да престанат да бидат гладни и дека „постојано гладуваат!

Постојат многу трикови кои можат да ви помогнат природно да го контролирате гладот, но првиот чекор е да откриете дали на прво место сте навистина гладни.

Како да откриете дали сте навистина гладни

Чувството на глад не е исто што и „да сакаш нешто да јадеш“. Постојат неколку знаци кои можат да ви помогнат да го разликувате гладот ​​поврзан со стрес или емоционалниот глад од вистинската физичка глад.

Прво, поставете си ги овие прашања:

Ви свири стомакот?
Дали вашето ниво на енергија се намалува?
Дали имате малку „мозочна магла“ или се чувствувате „откачено“?

Ако нешто од тие работи ви се случи, веројатно ви треба малку гориво. Сите овие се вообичаени симптоми на вистинска глад. Кога се чувствувате вака, вашето тело веројатно ќе реагира кога јадете нешто – и веројатно ќе се чувствувате подобро.

Ако јадете од други причини освен гладот ​​- ако ви е досадно, сте лути или депресивни – храната веројатно нема да ве направи да ви биде помалку досадно, да сте помалку лути или депресивни. Или, ако е така, веројатно нема да се чувствувате така долго.

Ако ве поттикнуваат емоциите или стресот, или ако имате желба да јадете нешто едноставно затоа што изгледа добро или мириса добро, веројатно не сте навистина гладни. Во тој случај, ќе сакате да најдете други начини да се справите со нагонот за јадење.

5 најдобри начини да го контролирате гладот

Контролата на гладта има за цел да го спречи вистинскиот глад: свирењето на стомакот, слабата енергија или раздразливоста што често доаѓа кога на вашето тело му треба гориво. Бидејќи вистинската глад природно ве тера да јадете, ќе сакате да научите некои здрави стратегии за запирање на гладот ако вашата цел е да изгубите тежина преку ограничување на калориите.

Значи, еве ги топ 5те совети како да го контролирате гладот и да го намалите вашиот апетит.

1. Користете протеин како лек за глад

Протеините подобро го запираат гладот отколку јаглехидратите или мастите, па затоа обидете се да внесете малку протеин во секој оброк и ужина. Всушност, протеинот ја прави својата магија не само во вашиот дигестивен тракт, туку влијае и на хемијата на вашиот мозок на начин што ви помага да се чувствувате задоволни и ментално остри.

2. Изедете течна храна богата со растителни влакна

Водата и растителни влакна немаат калории. Но, течната храна богата со влакна е „гломазна“ и зафаќа повеќе простор во вашиот стомак, па помага да се заситите. Повеќето зеленчуци (освен оние скробните како компири, пченка и грашок) имаат многу малку калории по порција бидејќи содржат многу вода и влакна. Овошјето богато со вода како што се диња и ананас, и овошјето со многу влакна како бобинки, исто така може да ви помогнат да се заситите за релативно нискокалорична цена.

3. Вежбањето може да помогне да се контролира гладот

Вежбањето може да ги потисне хормоните на гладот, што може да го намали вашиот апетит. Но, за да ја одржите вашата активност, вашето тело треба правилно да се напојува. Понекогаш, во обид да изгубат тежина, луѓето премногу ги намалуваат калориите и едноставно немаат енергија да продолжат со вежбањето. Значи, целиот процес се враќа назад. Луѓето често велат дека се чувствуваат како вежбањето да ги прави гладни и да ги натера да јадат повеќе. Но, често, тоа е затоа што тие не се напојувале правилно пред и после нивните тренинзи.

4. Пијте течности кои ќе ви помогнат да се чувствувате помалку гладни

Пиењето течности со оброците може да направи вашите оброци да се позаситени. А некои луѓе ја мешаат жедта со глад, па иако нивните тела копнеат за течност, наместо тоа, тие завршуваат да јадат. Ако останете хидрирани, тоа е помалку веројатно да се случи.

5. Јадењето мали, чести оброци може да ви помогне да го намалите апетитот

Кога јадете мали оброци на неколку часа, тоа помага да се одржи нивото на шеќер во крвта постабилно во текот на денот. Ова е важно бидејќи намалувањето на шеќерот во крвта може да предизвика вашиот глад да се зголеми. Дури и ако мислите дека помала количина на храна нема да биде доволна за да ве задржи, сознанието дека повторно ќе јадете за само неколку часа честопати го олеснува управувањето со гладот.

Автор: Susan Bowerman
M.S., R.D., CSSD, CSOWM, FAND – Sr. Director, Worldwide Nutrition Education and Training

Воведете правилен појадок, тоа е најважниот оброк во денот.

ЗГОЛЕМИ ЈА НУТРИТИВНАТА ВРЕДНОСТ НА СВОЈАТА ХРАНА