Прво топење, потоа форма

Не е се’ во вежбањето. Џабе вежбање ако се јаде исто па и повеќе од претходно. Затоа, битно е „прво топење, потоа форма“. А топењето се прави вежбање, да. Но што ако стопиш, ако јадеш неправилно. Наизглед се создава форма, да, но вишокот поткожни масти останува вишок, непотребен.

Стандардна диета, со загарантиран јо-јо ефект

Со традиционалната нискокалорична диета за да го намалиме бројот калории што ги внесуваме, го смалуваме количеството храна што го јадеме. Освен тоа, тогаш пиеме и чаеви или некои други средства за да го намалиме чувството на глад. Меѓутоа, на тој начин внесуваме и недоволно потребни хранливи материи, а како последица од вака намалениот внес чувствуваме глад, слабост, вртоглавици, имаме силна желба „убаво да се најадеме“ и така обично попуштаме пред искушението и се откажуваме од слабеењето.

Пред да го елиминира вишокот калории и масти и прекумерните животински протеини и шеќерите, нашата програмз за слабеење на почеток ја реинтегрира нашата исхрана на тој начин што на организмот му дава сè што му треба за да се храни правилно и урамнотежено. Потоа ги корегира нашите погрешни навики.

Со нашите програми за слабеење во кои се вметнати производите ог Herbalife Nutrition на својот организам му обезбедуваме правилен внес на елементи во трагови и други микронутриенти.

Освен тоа, секој ден можеме да изедеме по нешто што навистина го сакаме, зашто еден оброк во денот јадеме оброк по желба. Нема потреба, како кај класичната диета, со месеци да се измачуваме со одречување од омилената храна што не смееме да ја јадеме затоа што сме на диета. Напротив, со нашите програми секој ден можеме да си кажеме: „Какво убаво јадење ќе си направам денеска?“

Килограми, сантиметри, слабеење

Нашиот тренер кој ќе ве следи во користењето на програмата, ќе ви помага и ќе соработува со вас, и ќе ви каже да се измерите на вага и да ги измерите своите обеми. Важно е да го направите тоа. Еве зошто.

Намалувањето на телесната тежина обично се одвива вака

Намалуваме околу 500 калории дневно, за да намалиме 1 кг неделно. Тоа ќе придонесе и да намалиме сантиметри во обеми, што е клучна задача во процесот на намалување на тежината. Откако ќе го стопимие вишокот поткожни масти, следуваме фазата на стабилизирање на тежината, што може да трае од пет до триесет дена (освен во специјални случаи). Во овој период, нашето тело прави пауза за да ги „зацврсти“ постигнатите резултати. Ако не мериме сантиметри, тие денови нема да бидеме задоволни затоа што на вага нема да имаме резултати.

Сантиметрите се поважни од килограмите. Само што тоа никој не Ви кажал досега, нели ?

Навикнати сме да гледаме во вагата, колку ни е тежината. И речиси секогаш сме депримирани кога не мрда ништо, стоиме во место. Но со нас ќе го смените и тој став, бидејќи ќе ве научиме зошто е стоењето во место, што се случува кога „ништо не се случува“.

Фазата на стабилизирање може да настапи уште веднаш, на самиот почеток, а може да дојде и подоцна – нема правило, телото најдобро си знае и самото си решава!

Во посебни ситуации (кога лицето со години е со недоволен број килограми, за време на менопауза, кога се користат лекарства, за време на менструалниот циклус, во моменти на силен стрес или при некои други тегоби), може да настапи период на тотално стабилизирање. Меѓутоа, ние знаеме дека се тоа само преодни, привремени фази. Во таквите моменти е битно да имаме самодоверба, да бидеме стрпливи и да имаме доверба во нашиот советник, којшто нè следи и ни помага. Особено е важно да не се реагира негативно на моменталното незадоволство – зашто ТАКА ЌЕ НАПРАВИТЕ НЕКОЈА ГРЕШКА НА СВОЈА ШТЕТА!

Со губењето вишок килограми со нашите програми за исхрана си обезбедуваме постигнување на саканата тежина на здрав и едноставен начин, но истовремено и трајно задржување на постигнатите резултати. Еве како.

Најважно е да се задржи постигнатата тежина !
Но, ако не сме ја постигнале саканата тежина, а таа стои во место, тоа е навистина супер. Да, подобро ќе биде да ја постигнеме посакуваната тежина, бидејќи тогаш се гордееме со себе и задоволни сме со постигнатите резултати и сакаме на сите да им ја покажеме новата линија. Се чувствуваме толку силни што ништо не може да нè запре.

Но, секогаш има едно „НО“!
Секогаш кога ќе ја постигнеме посакуваната тежина, нашата борба против вишокот килограми сè уште не е завршена. СЕГА треба да ја ЗАДРЖИМЕ ТЕЖИНАТА.

Како што почнавме постепено, така треба и да продолжиме – чекор по чекор. Нашите програми за одржување на тежината на вашето тело и на метаболизмот ќе им овозможи да ја „заборават“ старата и да ја „запаметат“ новата тежина и новите навики во исхраната. Сигурно нема на своето тело да му кажеме, „ете, ја постигна идеалната тежина. Од денеска пак ти ги враќам твоите 3.000 калории!“ Тоа би значело дека одиме против себе, и дека бадијалата сме се труделе, зашто само ќе си ги уништиме резултатите што сме ги постигнале! И ако го направиме тоа, тогаш се префрламе на програмата „јо-јо ефект“, а тоа никој не би го посакал.

Периодот на одржување на постигната телесна тежина е еднаков на периодот што бил потребен да се симне вишокот килограми

Пример: ако некој ослабел 12 килограми за 3 месеци, ќе бидат потребни уште 3 месеци за одржување на постигнатата тежина без враќање на старите навики во исхраната (нередовни оброци, прескoкнување оброци, преобилни оброци, храна што содржи премногу калории, шеќери, масти, бело брашно, недоволно вода, итн.)

Со нашата програма за одржување на тежината еден оброк дневно заменуваме со шејкот (најдобро е тоа да биде појадокот), имаме еден урамнотежен, традиционален оброк по желба (ручек) и 2-3 помали оброци (овошје, јогурт…) до крајот на денот и, она што никако не смееме да го заборавиме, и натаму треба да пиеме најмалку два литри вода дневно. Така ќе ги зацврстиме своите навики во исхраната и ќе научиме да ја држиме под контрола својата телесна тежина.

Клучен во оваа фаза е Thermojectis чајот

Thermojetics чајот може да се пие во секое време во текот на денот, но има причина зошто се препорачува да се пие околу 10:00 ч. и околу 15:00 ч. Тој го „буди“ нашиот организам со помош на механизмот на термогенеза. Нашиот метаболизам во одредени периоди од денот има висок и низок од. Кога се будиме, тој е висок, а потоа кон средината на претпладнето опаѓа, повторно се подигнува околу пладне, па понторно опаѓа на средина на попладнето, и се подигнува навечер.

Thermojetics чајот ќе има поголем ефект ако го пиеме во периодите кога нашиот метаболизам „спие“ – подобро е тогаш отколку кога метаболизмот природно „работи“.

Се разбира, може да го користиме по потреба, зашто тој ќе ни даде енергија во секој момент. Разблажен можете да го користите преку цел ден.

Клучно: помош и соработка наш личен тренер за исхрана

Програмите на Herbalife Nutrition навистина дејствуваат затоа што претставуваат резултат на многубројни студии што ги прават врвни светски стручњаци на полето на нутриционизмот.

Меѓутоа, за успех на оваа програма голема важност и се придава токму на помошта, на соработката и на советите од вашиот личен тренер за исхрана. Лицата што биле следени полесно ги надминуваат евентуалните кризи и не се откажуваат од програмата туку доаѓаат до својата цел.

Освен тоа, информациите што ги добивате од својот личен тренер за исхрана ќе ви помогнат да ги прифатите новите навики во исхраната за да можете до крајот на животот да ја одржувате саканата телесна тежина, доброто здравје и виталноста.

Related posts