Како да ги надминете кризите за храна: 12 здрави ужинки

Нивото на енергија меѓу оброци може да го одржуваме со хранливи, урамнотежени ужинки.

Ако ги избираме паметно, ужинките може да ни бидат од голема корист. Хранливи, урамнотежени ужинки можат да ни го одржуваат нивото на енергија меѓу оброците. Мали, хранливи ужинки може да ни помогнат да го контролираме гладот до следниот оброк, плус нема да бидеме толку гладни за време на оброкот. Но, стресните ситуации често може да нè натераат да грицкаме или да јадеме неконтролирано затоа што сме под стрес.Како одговор на стресот, телото излачува кортизол, хормон на стрес. Кортизолот во телото поттикнува реакција „бори се или бегај“ и мозокот добива порака дека му треба гориво за борба против заканата што предизвикува стрес. Поради ова може да ви се пријаде нешто благо, солено или мрсно. Голем дел од нас веднаш ќе отидат до блиската продавница, до ресторан за брза храна или ќе го отворат шкафчето во кујна и ќе си каснат производи што содржат голема количина масти, сол или шеќер. Затоа, ви предлагаме неколку алтернативни хранливи ужинки со кои може да ги надминете кризите за храна.

Ако ви се јаде нешто благо – ужинки

Понекогаш сакаме да си каснеме нешто благо зашто нагло ни паѓа нивото на енергија. Или, пак, посегнуваме по колачи за да се почестиме или да се наградиме, и често тоа се ужинки. За жал, голем дел од колачите се висококалорични, така што ако ги јадете додека се обидувате да ја намалите тежината или да одржувате оптимална телесна тежина, само ќе постигнете контра-ефект. Еве неколку совети како да ги надминете кризите за храна без притоа да ја нарушите здравата исхрана:

Ужинки богати со протеин

Кога ви се јаде чоколадо, како замена за него каснете си ужинки богати со протеин како што се Протеинските плочки. Покрај тоа што ќе ви ја задоволат желбата за благо, овие ужинки ќе ви помогнат и да го контролирате гладот.uzinki, ужинки, протеински барови, proteinski bar, protein bar, протеинска плочка, proteinska plocka

Приготвено овошје – одлично за ужинки

Текстурата на приготвеното овошје повеќе изгледа како десерт. Пробајте парчиња грејпфрут или портокал печени на грил скара, праски или ананас печени во рерна, варени парчиња јаболка или сливи зачинети со цимет или морско оревче. Фантастичен избор за ужинки.

 

Прилагодете го утринското кафе

Денес има многу напитоци со кофеин што, на пример, може да ви помогнат да го зголемите нивото на енергија. Ако пиете благо кафе, или ако не сакате да пиете кафе без млеко, користете немасно млеко или млеко со ниска масленост. Додајте малку засладувач, цимет или какао. Ако сакате алтернатива за кафе, пробајте го Herbalife Nutrition Инстант растителниот напиток со екстракти на чај – содржи кофеин и е нискокалоричен, со околу 6 калории во една порција, одличен додаток на ужинки.

uzinki, ужинки, zdrav pojadok, здрав појадок, чај, алое, шејк, caj, aloe shejk, чалоја, chaloja, caloja

Заменски оброк со вкус на чоколадо

Ако сакате да ја регулирате телесната тежина, желбата за чоколадо може да си ја задоволите со протеин во прав со вкус на чоколадо што ќе го користите за да си приготвувате шејк како заменски оброк (на пр., Формула 1 со вкус на Smooth Chocolate).ужинки, uzinki, шејк, sejk, чоколадо, cokolado

Ако ви се јаде нешто кремасто – изберете здрави ужинки

Производите со кремаста, мазна структура даваат задоволство и на многу луѓе им делуваат утешно. Ако имате желба за сладолед или мрсно сирење, пробајте некоја од следниве алтернативи – интересни идеи за ужинки:

Јогурт – ужинка

Во обичен немасен јогурт додајте малку мед или јаворов сируп и декорирајте со свежо овошје. И ова се ужинки.

Смрзнати банани – вкусни ужинки

Излупете банани, замотајте ги во хартија за готвење и замрзнете ги. Потоа, може да ги исечете на парчиња за да ги јадете или да ги изблендирате и да си направите десерт од една состојка сличен на сладолед. И ова се ужинки.

Рикота сирење со ниска масленост

Добро измешајте го со малку овошје и една капка засладувач и ќе добиете богата протеинска ужина слична на пудинг. И ова се ужинки.

Чиа пудинг – одлична ужинка

Ставете 1 супена лажица чиа семе во ½ шолја напиток од соја со вкус на ванила (на пр., Формула 1 со вкус на Vanilla Crème). Оставете да отстои 10 минути за да се згусне и потоа декорирајте со свежо овошје. Или пробајте го овој рецепт за чиа пудинг со јагодесто овошје. Фантастичка комбинација со Herbalife Nutrition шејк. Ужинки на кои не можеме да одолееме. uzinki, ужинки, пудинг, puding, чиа пудинг, cia puding

Ако ви се јаде нешто крцкаво или пикантно

Понекогаш фрустрацијата или стресот ни будат желба за крцкава или солена храна. Со џвакање и движење на мускулите на вилицата навистина се намалува напнатоста. Еве неколку алтернативи со кои може да си ја задоволите желбата за солени и мрсни ужинки:

Сушено месо (т.н. „Jerky“)

Сушеното месо или „Jerky“ се ужинки за џвакање богати со протеин што се прави со посолување и сушење немрсно месо. Може да се направи и од месо од живина или риба, а постојат и варијанти што одговараат за вегетаријанска и веганска исхрана. Текстурата на оваа ужина ја задоволува желбата за грицкање, а протеинот може да помогне за намалување на гладот.

Сос од младо кравјо сирење

Ставете немасно или посно младо сирење во блендер и блендирајте додека не добиете мазна структура. Потоа, додајте малку сенф и смесата користете ја како сос за крцкав зеленчук. Одличен избор за ужинки.

Чипс од зелка

Сте јаделе вакви ужинки ? Начинот на приготвување е многу едноставен: отстранете ги тврдите делови од листот, искршете го листот на парченца како залчиња, измијте ги убаво и исушете ги. Потоа, попрскајте ги со малку маслиново масло, посолете, наредете ги на хартија за печење и со повремено превртување печете ги во рерна околу 10-15 минути на 150 C додека краевите не поруменат.

Пуканки

Кога ќе испукате пуканки, наросете ги со немасен пармезан или чили во прав за да си ја задоволите желбата за крцкава и пикантна ужина.Дознајте како да си ја подобрите исхраната уште денеска – и исконтактирајте нè!

Автор: Сузан Бауерман, mr.sc., лиценциран нутриционист, CSSD, CSOWM, FAND – постар директор, Глобална едукација и обука за исхрана, Herbalife Nutrition

[title style=”center” text=”ИЗБЕРИ СИ ПАМЕТНИ УЖИНКИ” tag_name=”h2″]

Related posts