СОВЕТИ И ПРЕПОРАКИ

Новости директно од светски признати нутриционист – експерти за нутриционизам, исхрана и други велнес области. Дознаваме, учиме, пренесуваме, препорачуваме. За твој целосен велнес.

Пет вида на храна кои не ладат во топлите денови

Климатските промени „провоцираат“ се пожешки температури, сув воздух, спарнина. Високите температури влијаат на сите. И покрај препораките од лекарите, не секој од нас внимава на себе, како е облечен, каде и кога се движи, каква храна конзумира и колку вода пие во вакви денови. Внимавајте, не велам течности, туку вода.

Еве неколку типови на храна кои ќе ни помогнат да се чувствуваме освежено:

Диња / Лубеница

Ниту едно друго овошје не е покарактеристично за летниот период повеќе од лубеницата. Таа е одличен извор на калиум, но дињата содржи калиум скоро три пати повеќе од лубеницата. И својата портокалово-жолтеникава боја таа ја добива од бета-каротенот, кој е моќен антиоксидант.

Зрнести овошја (аронија, малини, боровинки, калинки)

Слатките и вкусни зрнести овошја содржат природни состојќи кои имаат исто дејство како и аспирин – ги намалуваат воспалителните процеси, и може да помогнат да се намали болката (печењето) кога има изгореници од сонце. Тие се исто така добар извор на антиоксидантниот витамин Ц.

Спанаќ

Листовите од спанаќ содржат доста вода и се инзвонреден извор на магнезиум. Дополнително, спанаќот својата зелена боја ја добива од лутеинот – антиоксидант кој помага за заштите на кожата и очите од изложеноста на сонце.

Чили пиперчиња

Лута храна на топло време? Да, навистина! Овие лути пиперчиња полни со витамин Ц, го стимулираат потењето – при што со испарување на потта помага телото да се олади. Ако не сте љубител на чили пиперчиња, друга лута храна како лук или ѓумбир, ќе предизвикаат слични позитивни ефекти.

Спортски пијалоци

Чистата вода е добра за надополнување на потрошената телесна течност, но ако и вежбате во услови на топлина и влага, спортските пијалоци може да се подобар избор, како што е овој изотоник. Тие помагаат да се надокнадат неопходните минерали и електролити и се специјално дизајнирани за да помогнат да се максимизира апсорпцијата на течностите. Но, нивниот лесен и сладок вкус може да не охрабри да испиеме и малку поголема количина од нив.

Д-р Gratton уште вели: „Ваквата храа ќе помогнес да се дополнат изгубените течности и минералите со потењето во топлоте денови. А овошјето и зеленчукот содржат антиоксиданси кои ќе помогнат да се заштити телото од штетното зрачење на сончевите зраци“.

ЗГОЛЕМИ ЈА НУТРИТИВНАТА ВРЕДНОСТ НА СВОЈАТА ХРАНА