За разликата меѓу shake (шејк) и smoothie (смути) – дел 2

 • Што е поздраво – смути или шејк ?
 • Дали треба да си правите свои смутија и шејкови ?
 • Што да изберете во ресторан или смути бар ?
 • Одлука: шејк или смути ?

Во нашиот прв дел од оваа сторија го најавивме вториов на овие прашања.

Што е поздраво – смути или шејк

И двете опции се топ. Одговорот зависи од тоа за кој оброк ти е смутито а за кој шејкот, и што сакаш да постигнеш кога ќе го испиеш.

Да испиеш сути кое содржи најмногу овошје и некои зеленчуци, е добра опција за оброк во чаша пред вежбање. Ваквата комбинација ќе биде богата со јаглехидрати, кои твоето тело ќе ги потроши како гориво за време на тренингот. За разлика од протеините и мастите, јаглехидратите се многу брзи и лесни за варење.

Шејковите во кои доминира протеинот се подобра опција за оброк по вежбањето. И бидејќи обновувањето на мускулите во голема мерка зависи од протеините, важно е мудро да изберете правилен оброк по вежбањето. Шејкот кој го содржи и јаглехидрати и добри масти, во совршено добра комбинација, е опцијата која врши работа, сигурност дека од тоа што си вежбал/а ќе има фајде.

Ако бараш решение за замена на оброкот, за да намалиш дневен внес на калории, за да не остапиш од твојот дневен максимум на внес на храна, најдобро е да си испиеш шејк. Така ќе си оставиш доволно простор во резервоарот за денот 🙂

Најчесто пиеме изблендиран смути полно со јагоди, спанаќ, бадемово млеко. И потоа се прашуваме зошто сме гладни по 20 минути. По пола саат, пак смути ? Кога ќе изедеме цела чинија јагоди, ќе ни се пријаде за кратко, нели ? Епа исто и со смутито.

Додавањето на протеински додатоци, како овој протеин, или путер од лешници, или семе од коноп, тогаш смутито го пртвораме во шејк, вистински заменски оброк.

Треба ли да правиме свои миксеви за смутија и шејкови ?

Имајте на ум дека смутијата и шејковите кои си ги правите дома, со какви и да се комбинации на храна, се речиси секогаш поправилен избор отколку купување брза храна, што и да е тоа: пецива, сендвичи, бургери,…

Што да избереш во ресторан или смути бар ?

When ordering a smoothie or shake, always ensure you are getting a natural product with no added sugars. You can find out if it’s healthy by asking these questions:

Кога нарачувате смути или шејк, секогаш бидете сигурни дека состојките се природни без додаден шеќер. Можете да дознаете ако прашате:

 • Дали додавате сладолед или замрзнат јогурт ?
 • Дали плодот е свеж, замрзнат или од концентрат ?
 • Дали користите некој сируп за да додадете вкус или боја на овој пијалок ?
 • Имате ли хранливи информации за овој пијалок – од што е составен ?

Побаракте го составот на нутриентите, ако знаат ќе ви го кажат. Квалитетните смути барови се обврзани да ги дадат овие информации.

Обидете се да нарачате пијалок кој содржи помалку од 1,5 гр. (Околу 45 грама) јаглени хидрати и најнизок шеќер. Шеќерите ги внесуваме преку овошја, без додадени засладувачи.

Смути или Шејк: што да пијам?

Во зависност од вашите потреби во исхраната, и смутијата и шејковите се здрави опции се додека ги правите сами дома.

Доколку вежбате, најдобра опција се смутија за пред-тренинг, а шејкови по треинг.

Кога ќе ги нарачате овие пијалаци во ресторан, внимавајте да поставите прашања и да се осигурате дека не само да добиете некаков милкшејк, но вкусен.

Ако ви се допадна овој пост, ве молиме да го споделите, за да можат и вашите пријатели да уживаат!

Наша препорака: Формула 1 шејк од Herbalife Nutrition

Кога правиме шејк, го правиме со Formula 1 од Herbalife Nutrition. Еве зошто препорачуваме токму овој шејк во едноставни и важни 5 точки:

 1. Вкусен оброк кој цел свет го конзумира повеќе од 38 години. Постојат стотици различни начини како да си го подготвите за да биде со различен и омилен вкус.
 2. Ги содржи сите неопходни дневни препорачани количини на нутриенти.
 3. Подготвен и проверен од врвни експерти за храна и исхрана.
 4. Содржи само 200-250 kcal во еден оброј што дава слободен резервоар за секаква друга храна во денот.
 5. Го користат врвсни спортски професионалци.

Кога ќе конзумирате шејк или смути, внимавајте на калориите, особено јаглехидратите. Сепак, и едното и другото е оброк, и тоа само еден од оброците во денот.

Related posts