Чоко-боко појадок

Колку често го прескокнувате појадокот само за да јадете нешто против вашата желба за време на ручекот?

Појадокот е најважниот оброк во денот со причина 👆. Урамнотежениот појадок, кој е единствениот совршен појадок во светот, му ја дава на телото потребната енергија за денот.

💪 Нашиот чоко-боко појадок Формула 1 шејк ни дава одлична основа за денот.

Потребни состојки:

1 банана

2 топки Формула 1 чоколадо – купи тука

35 гр овесни снегулки

150 g бадемово млеко (или друга алтернатива од растително потекло)

60 гр вода

Подготовка:

  1. Половина од бананата се пасира или со вилушка или во блендер. Другата половина исечете ја на кришки и оставете ја на страна за преливот.
  2. Во сад се ставаат Формула 1 шејкот, овесните снегулки, бадемовото млеко и водата, на шпоретот се оставаат кратко да зовријат и се оставаат на ниска температура додека кашата не ја добие саканата густина.
  3. Кашата се меша во сад со сечканата банана и се украсува со парчињата банана.

На здравје појадокот 🙂

Related posts