За спортистите кои имаат кратки, интензивни тренинзи, додатоците на креатин можат да помогнат.

Што е креатинот и што прави?

Протеините што ги јадете и протеините во вашето тело се состојат од аминокиселини – таканаречени „градежни блокови“ на протеини. Креатинот е една од тие аминокиселини. Вашето тело природно е креатин, но повеќето луѓе внесуваат дополнителен креатин од животински протеини како месо и морска храна.

Креатинот се чува во нашите мускули, каде што се користи за производство на енергија како дел од соединението наречено фосфокаретин (ПЦР). Енергетскиот систем на ПЦР во телото е многу специфичен – првите неколку секунди на интензивно вежбање, како на пример кога тркач започнува од почетната точка или кога бодибилдерот првпат подигнува тежина. Всушност, ПЦР е околу 10 секунди активност со висок интензитет. Поради оваа причина, спортистите кои бараат начин за кратко време да ја подобрат својата моќ, вежбите со висок интензитет се оние кои се најмногу влијателни за подобрување на формата на своето тело.

Колку креатин е потребен и како тој се користи во нашето тело ?

Повеќето спортисти користат ПЦР во мускулите. Целта е да се поддржат мускулните контракции и, според тоа, да се добие мускулна сила. Креатинот монохидрат се смета за најефикасна форма на дополнителен креатин.

Телото природно произведува околу 1 грам на креатин дневно, а типичен микс на додатоци во исхраната додаваат плус 1-2 грама. Со оваа комбинација на овие два извори, се проценува дека резервите на креатин содржат од 60-80%, што значи дека додатоците во исхраната можат да го дополнат недостатокот од 20-40%.

Многу луѓе започнуваат со конзумација на додатоци со дневна доза од 4-5 грама, а има и такви кои кои внесуваат и по 20-25 грама дневно, поделено во 4 оброци, за период од 5 до 7 дена. Откако резервите на креатин ќе се заситат, тие може да се дополнуваат со 4 до 5 грама на ден кај повеќето луѓет, а додека спортистите со развиена мускулна маса им е потребно и повеќе. Мускулите задржуваат повеќе креатин кога се зема само со јаглени хидрати или со комбинација на јаглени хидрати и протеини, па затоа е добра идеја да го внесувате со храна.

Кои се несаканите ефекти од земање додатоци на креатин?

Единствен постојано примете несакан ефект од внесување на дополнителен креатин е благо задржување на вода – и затоа може да се случи краткотрајно зголемување на телесната тежина. Силните спортисти кои сакаат да изгледаат добро можат да приметат задржување на течности, но најчесто е позабележливо во фазата на развој на мускулната маса. Од друга страна, дополнителна количина на вода во клетките може да им биде од корист за спортистите за да ја регулираат температурата на телото многу подобро за време на тренинзите, додека се загреани. Додавањето на креатинот е потрврдено дека е безбедно. Според Меѓународното друштво за спортска исхрана (International Society of Sports Nutrition), краткото и долгорочното конзумирање на додаток од креатин (до 30 г на ден за период од 5 години) е безбедно и доброприфатено кај здравите луѓе.

Creatine is stored in the muscles and used to produce energy

Извор: Susan Bowerman, M.S., RD, CSSD, CSOWM, FAND – Senior Director, Worldwide Nutrition Education and Training3

ИЗБЕРИ СИ СВОЈА СПОРТСКА ПРОГРАМА. За совет јави ни се на +389 74 246801

Инстант енергетски напиток – чај

  • Се пие топол или студен како освежителен пијалак
  • Го подига нивото на енергијата во организмот.
  • Ги подобрува ефектите на физичката активност.
  • Содржи антиоксиданси.
  • На природен начин го поттикнува процесот на согорување на мастите и масните наслаги
  • Се препорачува на секој оној што е изложен на зголемен напор, а посебно на спортисти
Дознај повеќе за попустите за членови. Контактирај не на +389 74 246801

Изотоник H24 Hydrate

H24 Hydrate е некалоричен електролитен напиток за поголем внес на течности. Обезбедува 100% од препорачаниот дневен внес на витамин Ц што помага во намалување на заморот и истоштеноста. Дознај повеќе за попустите за членови. Контактирај не на +389 74 246801

Herbalife 24 Formula 1 sport

ЗАМЕНА НА ОБРОК ЗА ЦЕЛИ НА РЕГУЛИРАЊЕ НА ТЕЛЕСНАТА ТЕЖИНА ФОРМУЛА 1 СПОРТ содржи 219 kcal во една порција за регулирање на калорискиот внес. Дознај повеќе за попустите за членови. Контактирај не на +389 74 246801

Herbalife24 Rebuild Strength

Herbalife24 Rebuild Strength е високопротеински напиток за регенерација што се користи по вежби за сила. Rebuild Strength е вкусен напиток развиен од стручњаци за спортска исхрана што помага за опоравување* на мускулите кај спортисти по анаеробни вежби. Една порција содржи: 25 g протеин; 18 g јаглехидрати; 6,3 mg железо, L-глутамин и BCAA (аминокиселини со разгранет синџир) и сите заедно создаваат оптимална формула.
  • Содржи 9 витамини и минерали, меѓу кои и железо што придонесува за обезбедување на енергија за нормален метаболизам и за нормално формирање на црвените крвни клетки.
  • Совршена комбинација од висококвалитетен протеин и јаглехидрати, Rebuild Strength е одличен избор по тренинг.
Дознај повеќе за попустите за членови. Контактирај не на +389 74 246801

Related Posts